Įstatymo dėl įpareigojimo teikti duomenis apie asmenų buvimo vietą priimti nepavyko: opozicija sabotavo Seimo posėdį

Seimui antradienį nepavyko priimti Susisiekimo ministerijos inicijuotų įstatymo pataisų, kurios būtų įpareigojusios mobiliojo ryšio operatorius ekstremalios situacijos ar karantino metu be teismo sprendimo teikti duomenis apie asmenų buvimo vietą.

Opozicijos atstovai nesiregistravo balsuojant dėl viso įstatymo priėmimo ir jis nesurinko kvorumo, t. y. balsavime dalyvavo mažiau kaip pusė visų Seimo narių. Už projektą balsavo 64 valdančiųjų atstovai, du parlamentarai susilaikė.

Pataisas inicijavęs susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sako jomis siekiantis užtikrinti visuomenės saugumą, daliai asmenų dėl koronaviruso epidemijos paskelbto karantino metu nesilaikant izoliacijos taisyklių.

Kai kurie opozicijos atstovai projektą kritikavo sakydami, kad pataisomis pažeidžiamos žmogaus teisės, o norint gauti duomenis apie asmenų buvimo vietą nereikia įstatymo pataisų – tai įrodo jau veikiančios programėlės, pvz., „Karantinas“.

Palyginti su pirminiu Susisiekimo ministerijos parengtu pataisų variantu, jos buvo pakoreguotos Seimo Ekonomikos komitete: nustatyta, kad operatoriai turėtų teikti tik asmenų buvimo vietą, bet ne srauto duomenis. Taip pat buvo numatyta, kad galimybė valdžios institucijoms gauti asmens buvimo vietą galiotų tik ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu, bet ne paskelbus nepaprastąją ar karo padėtį.

Seimo narių siūlymu buvo pritarta ir tam, kad asmuo turėtų būti informuojamas apie sprendimą rinkti jo buvimo vietos ir judėjimo duomenis, suteikiama teisė sprendimą dėl duomenų rinkimo skųsti. Pirminiame projekte to nebuvo, tačiau ir pakoreguotam projektui priimti Seimo opozicijos atstovai nesiregistravo.

Opozicijos atstovai yra parengę laisvesnį pataisų variantą, kad duomenis apie asmens buvimo vietą būtų galima gauti tik tuo atveju, jei jis nesutinka naudoti mobiliosios aplikacijos. Jis antradienį buvo pateiktas Seimui, tačiau valdančiųjų atstovams susilaikius jam pritarta nebuvo.

Pagal Elektroninių ryšių įstatymo pataisos projektą, karantino metu operatoriai duomenis apie asmenų, kurių judėjimas apribotas, buvimo vietą būtų turėję teikti tik tais atvejais, kai „kitų priemonių naudojimas negalimas ar netikslingas“. Pagal opozicijos atstovų siūlymą, įstatymas būtų negalėjęs būti taikomas, kai asmuo sutinka naudotis Vyriausybės patvirtinta mobiliąja aplikacija jo buvimo vietos nustatymui ir kontrolei.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s