Po 10 metų pertraukos JAV grąžina į Minską savo ambasadorių

Jungtinės Valstijos pirmadienį po ilgiau nei dešimtmečio pertraukos paskyrė ambasadorę Baltarusijoje, Vašingtonui siekiant stumtelėti šią artimą Rusijos sąjungininkę Vakarų orbitos link.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ambasadore Minske paskyrė Valstybės departamente Europos reikalus kuravusią karjeros diplomatę Džuli Fišer, prieš tai dirbusią Maskvoje.  Jos paskyrimui dar turi pritarti Senatas. Nors jos kandidatūra nesulaukė kritikos, kol kas neaišku, kada Senatas svarstys ambasadorės paskyrimą, nes įstatymų leidėjai dėl koronaviruso pandemijos šiuo metu neposėdžiauja Vašingtone, o vėliau visą dėmesį skirs rinkimų sezonui.

Paskutiniu Europos diktatoriumi pramintas Aleksandras Lukašenka 2008-aisiais išsiuntė iš šalies JAV ambasadorių, kai tuometinio JAV vadovo George’o W. Busho (Džordžo V. Bušo) administracija po Baltarusijos prezidento rinkimų ir griežtų veiksmų prieš protestuotojus paskelbė sankcijas baltarusių prezidentui, jo sąjungininkams ir valstybiniam naftos koncernui.

Šių metų vasarį JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo Minske susitiko su A. Lukašenka. Tai buvo pirmasis JAV aukščiausio rango diplomato vizitas Baltarusijoje nuo 1994 metų.

Pabrėžęs, kad Jungtinės Valstijos nemėgina įvaryti pleišto tarp Minsko ir Maskvos, M. Pompeo sakė, kad Jungtinės Valstijos nori padėti Baltarusijai būti „suverenia“. M. Pompeo taip pat sakė, kad JAV kompanijos pasirengusios konkurencingomis kainomis aprūpinti nafta gamyklas Baltarusijoje, įsivėlusioje į kainų ginčą su Rusija.

Praėjus kuriam laikui po M. Pompeo vizito A. Lukašenka nuvyko į Rusiją ir pareiškė, kad prezidentas Vladimiras Putinas spaudžia sutikti su didesne ekonomine integracija mainais į pigią energiją.

Jungtinės Valstijos ir Baltarusija iš principo sutarė sugrąžinti ambasadorius į viena kitos sostines po pernai surengtų JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojo politiniams reikalams Deivido Heilo ir D. Trumpo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Džono Boltono vizitų į Minską.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s