Valdžia švelnina karantiną: nuo rytojaus atveria visas parduotuves, nuo 27 d. – lauko kavines, kirpyklas, aikštynus

Vyriausybė iki gegužės 11 dienos pratęsė karantiną, bet sušvelnino jo sąlygas – bus leidžiama veikti visoms parduotuvėms, lauko kavinėms, nagų ir plaukų grožio specialistams, bus atverti sporto aikštynai, muziejai, bibliotekos. Tačiau šių džiaugsmų dar reiks palaukti – nors parduotuvės ir kioskai galės veikti nuo ryt, didžioji dalis priimtų palengvinimų įsigalios nuo pirmadienio.

Po Vyriausybės posėdžio ministras pirmininkas Saulius Skvernelis savo facebook paskyroje paskelbė, kad jau nuo rytojaus leidžiama dirbti parduotuvėms, taip pat kioskams, kurių patalpose ir teritorijose ribojamas pirkėjų bei kitų lankytojų srautas, užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas.

Nuo rytojaus taip pat leidžiama augalų, skirtų sodinti, sėklų, trąšų prekyba lauko sąlygomis, specialiai tokiai prekybai skirtose prekybos vietose, turgavietėse, taip pat naudojant laikinuosius prekybos įrenginius kitose viešosiose prekybos vietose.

Pagal priimtą nutarimą, nuo balandžio 27 dienos bus leidžiama:

viešojo maitinimo paslaugą teikti lauke – atverti lauko restoranus, kavines ir barus; dėl to padaryta išimtis reikalavimui visur dėvėti veido kaukes; jJų bus neprivaloma dėvėti valgant ir geriant viešojo maitinimo organizavimo vietose;

teikti nagų ir plaukų priežiūros paslaugas, tačiau bus privaloma riboti lankytojų srautus; vienam klientui turės tekti ne mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų plotas, draudžiama aptarnauti daugiau kaip vieną klientą vienu metu;

organizuoti transporto priemonių valdymo įgūdžių egzaminus, aviacijos mokymus;

laisvalaikio veikla atvirame ore – teniso, golfo aikštynai, šaudyklos, vandenlenčių parkai;

bus leista sportuoti atviruose sporto statiniuose; tačiau visais atvejais vienam lankytojui privalės tekti ne mažiau kaip 10 kvadratinių metrų plotas ir ne mažesnis nei 10 metrų atstumas tarp asmenų ar jų grupių;

lankytis pažintiniuose parkuose, zoologijos, botanikos soduose, jei tarp žmonių grupių yra ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas; beje, tai negalioja apžvalgos bokštams – jie lieka uždaryti;

lankytis muziejuose, archyvuose ir bibliotekose, kai žmogui tenka 10 kvadratinių metrų ploto, o lankytojai ar jų grupės stovi ne arčiau kaip 2 metrai vienas nuo kito;

sportuoti uždarose salėse atrankas į olimpines ir paralimpines žaidynes įvykdžiusiems sportininkams ir olimpinių rinktinių kandidatams, kurtiesiems, pasaulio ar Europos čempionatams besirengiantiems sportininkams.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga posėdyje sakė, kad detalesnius reikalavimus, pavyzdžiui, kaip turėtų dirbti grožio salonai, jis išdėstys atskirai. Taip pat atskirai bus išdėstyti ir reikalavimai lauko kavinėms, pavyzdžiui, kiek žmonių gali sėdėti prie staliuko, koks atstumas turi būti tarp staliukų ir pan.

Tuo tarpu Prekybos įmonių asociacijos vadovė sako, jog dabar būtina pasiruošti, kad darbuotojai ir pirkėjai būtų saugūs. Tuo metu Kirpėjų ir grožio specialistų asociacija teigia pasigendanti tikslesnės informacijos, kas galės dirbti.

18 įmonių Lietuvoje vienijančios Prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė sako, jog prekybininkai pasiruošę atverti parduotuves, bet šiuo metu svarbiausia pasirūpinti darbuotojų ir pirkėjų saugumu.

„Turime užtikrinti saugumą pardavėjų, pirkėjų. Yra daugybė reikalavimų, dabar tie, kurie atsidaro, eina juos įgyvendinti, yra nusiteikę darbingai“, – teigia R.Vainienė.

„Buvo labai sunku pradžioje, kai nebuvo priemonių, o dabar jau reikia žiūrėti, kaip kiti padarė prieš tai ir eiti, daryti, investuoti į apsaugą. (…) Dabar jau nebėra problemos žinojimo, kaip, jau yra žinoma viskas“, – pridūrė ji.

Pasak R.Vainienės, parduotuvės turės užtikrinti pirkėjų srautus, tačiau pastarieji taip pat turi būti sąmoningi, nes susibūrimai vis dar ribojami.

„Karantinas neatšauktas, žmonėms raginimas likti namie, neiti, nepirkti, nesibūriuoti irgi yra likęs. Prekybininkai yra gavę rekomendacijas, kaip jie turi aptarnauti pirkėjus, yra rekomendacijos iš Visuomenės sveikatos centro dėl dezinfekavimo, dėl priežiūros, bet tai jau yra ne naujiena, tokiomis sąlygomis jau mėnesį veikia kitos įmonės“, – teigė ji.

Praėjusį savaitgalį Visuomenės sveikatos centro specialistai nustatė pažeidimų 70-yje prekybos vietų iš 800 patikrintų, o daugiausia pažeidimų buvo Vilniuje – 41, taip pat Kaune – 15.

Tuo metu Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos vadovė Jolanta Mačiulienė sako, kad grožio salonuose saugumas taip pat bus užtikrinamas, tačiau pasigendama aiškumo, kokios paslaugos gali būti teikiamos.

„Vertiname teigiamai, nes šiuo metu norėtųsi pradėti darbus, bet šiek tiek neramina tai, kad nėra konkrečios apibrėžtinos informacijos, nes kirpyklos – tai ne tik kirpėjai. Sumaištis yra, nes neaišku, kaip tiems, kurie tvarko antakius, blakstienų priaugintojams, makiažo meistrams ir kosmetikėms, kurios daro nepoodines procedūras“, –  sakė J.Mačiulienė.

Vyriausybė trečiadienį leido teikti tik kirpimo ir manikiūro paslaugas, nors J.Mačiulienė tikėjosi, kad bus galima teikti daugiau paslaugų. Anot jos, sulaukus tikslios informacijos, salonai pradės ruoštis klientų priėmimui, apsirūpins apsaugos priemonėmis.

Pasak S.Skvernelio, išsamius nurodymus grožio salonams pateiks sveikatos apsaugos ministras A.Veryga.

„Bendras principas – ne mažiau kaip 10 kv. metrų vienam klientui ir vienas klientas aptarnaujamas. Detali informacija bus patvirtinta operacijų vadovo, koks režimas galėtų būti grožio salonuose“, – sakė S.Skvernelis.

Be to Vyriausybė pakeitė ir vaikų bei senukų priežiūros tvarką. Šiuo metu vaikų ir senukų priežiūra savivaldybės užsiima išimtinais atvejais. Ministrų kabinetas trečiadienį nusprendė, kad savivaldybės tai turės daryti ir tais atvejais, kai bus tėvų (įtėvių, globėjų) kreipimasis ir darbdavio pažyma, jog žmogus negali rūpintis vaikais ar senukais, nes privalo būti darbo vietoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s