Šou turi tęstis: iš Ukrainos deportuotas Gruzijoje ieškomas buvęs prezidentas M.Saakašvilis planuoja tapti Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoju

“Visas pasaulis yra teatras!“ – pasakė žmogus, ir realybė pridėjo: “O Ukraina – cirkas“.

Deportuotas iš Ukrainos buvęs Gruzijos prezidentas ir buvęs Odesos regiono gubernatorius Michailas Saakašvilis, kurio tarptautinę paiešką paskelbė Gruzija, trečiadienį pareiškė gavęs iš Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pasiūlymą tapti Ukrainos Gruzijoje ieškomas buvęs prezidentas M.Saakašvilis planuoja tapti Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoju reformoms.

„Man labai didelė garbė gauti iš prezidento Zelenskio pasiūlymą tapti Ukrainos vyriausybės ministro pirmininko pavaduotoju reformoms. Aš taip pat turėjau labai turiningą ir naudingą pokalbį su ministru pirmininku Denysu Šmyhaliu, su kuriuo išsamiai aptarėme visus klausimus, susijusius su mano galimu darbu vyriausybėje“, –parašė M.Saakašvilis socialiniame tinkle „Facebook“.

Jis pažymėjo, kad rėmė V.Zelenskį per Ukrainos prezidento rinkimus ir su jo komanda sieja daug vilčių dėl Ukrainos ateities.

„Šį pasiūlymą ir savo sprendimą vertinu labai atsakingai, nes šaliai yra labai nepaprastas metas. Mūsų laukia labai sunkus laikotarpis kalbant apie ekonomiką ir apskritai apie šalies gyvenimą. Dabar turime būti kaip niekada drąsūs priimdami sprendimus ir vykdydami reformas“, – pabrėžė politikas.

M.Saakašvilis taip pat pranešė pristatysiantis Aukščiausiajai Radai savo skubių reformų programą ir konkrečias iniciatyvas, kurias parengė dirbdamas tiek Ukrainoje, tiek už jos ribų.

„Kartu su prezidento komanda esu pasirengęs dirbti su visomis patriotinėmis jėgomis Ukrainos parlamente ir su kitomis visuomenės politinėmis jėgomis, kad Ukraina galėtų turėdama kuo mažiau nuostolių ištverti dabartinę pasaulinę ekonomikos krizę ir susidoroti su visais iššūkiais. Tikiuosi, kad būsiu patikimas komandos narys ir duosiu naudos Ukrainos žmonėms“, – parašė buvęs Sakartvelo prezidentas.

Jis pažymėjo taip pat besitikįs, kad Kijevui pravers jo patirtis palaikant ryšius su tarptautinėmis organizacijomis.

V.Zelenskis savo ruožtu pareiškė, kad M.Saakašvilis gali padėti Ukrainos vyriausybei, ir pakvietė jį pasidalinti savo įžvalgomis parlamente, paskelbė prezidentūra. Anot jos, per susitikimą jiedu aptarė Sakartvelo eksprezidento „galimos pagalbos Ukrainos raidai viziją“.

„Michailas Saakašvilis žinomas tarptautinėje arenoje ir jau pademonstravo sėkmingą reformų įgyvendinimo patirtį“, – pridūrė V.Zelenskio kanceliarija.

M.Saakašvilio paskyrimas įvyktų ypač sudėtingu Ukrainai laiku. Apžvalgininkai perspėja, kad dėl koronaviruso pandemijos sukelto šoko šalies ekonomika šiemet gali susitraukti 10 procentų. V.Zelenskio vyriausybė siekia gauti 8 mlrd. JAV dolerių (7,4 mlrd. eurų) paskolą iš Tarptautinio valiutos fondo, dar užsitikrinti kitų donorų pagalbą ir susitarti su Rusija dėl šešerius metus rusenančio pilietinio karo pabaigos.

Parlamentui patvirtinus M.Saakašvilio kandidatūrą, 2003-ųjų Rožių revoliucijai Gruzijoje vadovavusio politiko permainingoje karjeroje prasidėtų naujas etapas. Per savo prezidentavimą Gruzijoje nuo 2004 iki 2013 metų M.Saakašvilis pertvarkė šalies ekonomiką ir pritraukė užsienio investicijų, tačiau jis taip pat suprovokavo karinė konfliktą su Rusija dėl Pietų Osetijos ir Abchazijos.

Tuo metu Gruzijos vyriausybė nepritaria ieškomo šalies eksprezidento M.Saakašvilio paskyrimui Ukrainos vicepremjeru, ir tokiu atveju grasina atšaukti savo ambasadorių iš Kijevo, penktadienį perspėjo Gruzijos ministras pirmininkas Georgijus Gacharija.

„Mums Saakašvilio paskyrimas ministro pirmininko pavaduotoju šalyje, kuri yra strateginė mūsų partnerė, yra kategoriškai nepriimtinas. Tai nepriimtina, nes šis asmuo yra nuteistas už Gruzijoje padarytus nusikaltimus ir šiuo metu yra ieškomų asmenų sąraše“, – pareiškė G.Gacharija.

Jis pažymėjo, kad M.Saakašvilio paskyrimas vicepremjeru nepaveiktų ilgalaikių dviejų šalių strateginių santykių, bet išprovokuotų tam tikrą Tbilisio reakciją.

„Kol kas ambasadoriaus neatšaukėme, tačiau jei toks sprendimas bus priimtas, tikrai tai padarysime – bent jau konsultacijoms“, – teigė Gruzijos premjeras.

M.Saakašvilis Grusijoje yra ieškomas dėl kaltinimų piktnaudžiavimu valdžia, bet pats juos neigia ir vadina juos politiškai motyvuotais.

2015 metais V.Zelenskio pirmtakas Petro Porošenko JAV spaudimu išimties tvarka suteikė M. Saakašviliui Ukrainos pilietybę ir paskyrė jį strateginės Odesos srities gubernatoriumi. Būdamas šio Ukrainos regiono gubernatoriumi M.Saakašvilis supykdė nemažai politikų, pradėjęs kritikuoti jų turtus ir patį Ukrainos lyderį dėl nesugebėjimo pažaboti korupciją. Jis susipyko su P.Porošenka, buvo apkaltintas Rusijos remiamo perversmo organizavimu ir išsiųstas iš šalies. Iš jo net buvo atimta Ukrainos pilietybę, kurią vėliau sugrąžino V. Zelenskis.

Analitikas Anatolijus Oktysiukas iš „Demokratijos namų“ idėjų kalvės sakė, kad V.Zelenskis labai rizikuoja pasirinkdamas kandidatu į vicepremjerus M. Saakašvilį, kuris turi ryšių su jo administracijos vadovu Andrijumi Jermaku. Pasak analitiko, V.Zelenskis dėl šios kandidatūros „atveria Pandoros skrynią“.

P.S. Laukiame kai M.Saakašvilis ir naujos Ukrainos valdžios politikus pavadins “barygomis“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s