Sulaikymas protesto akcijos prie Seimo metu įžiebė karštą diskusiją internete: pareigūnai elgėsi tinkamai ar ne?

Penktadienį prie Seimo buvo surengta visuomeninė akcija, kurios metu žmonės automobiliais važinėjo aplink pastatą ir naudojo garsinį signalą. Savo veiksmais jie reikalavo nutraukti karantino apribojimus. Į situaciją įsikišus policijai, vienas iš piliečių nesutiko pateikti reikiamų dokumentų, argumentuodamas savo pozicija tuo, jog policininkai nebuvo prisistatę. Per incidentą prieš šį pilietį buvo panaudota jėga ir jis buvo sulaikytas.

Vaizdus iš sulaikymo paviešinus internete, visuomenė pasidalijo į dvi dalis: vieni keikė pareigūnus, kiti jų veiksmus teisino.

Penktadienio vakarą socialiniuose tinkluose ėmė plisti vieno vyro padarytas vaizdo įrašas. Jame užfiksuoti Gedimino prospekte sustoję automobiliai. Priėjęs prie vieno jų, filmuotojas, vėliau prisistatęs advokatu, pakalbino prie vairo sėdėjusią moterį. Ši patikino netrukus gausianti „baudelę už tai, kad pypsino, nors jie (policininkai – red.) nematė“.

Vairuotoja tikino naudojusi garsinį signalą dėl to, kad buvo susidariusi automobilių spūstis.

Paskiau vaizdo įrašo autorius nuėjo prie ant pėsčiųjų perėjos stovėjusio „Audi“ automobilio, iš jo tuo metu policijos pareigūnų buvo tempiamas vairuotojas. Vyko konfliktas. Filmuotojas pasiteiravo, ką policininkai čia darantys. Vienas jų atsakė, kad asmuo yra sulaikomas dėl teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymo – nepateikė dokumentų ir neišlipo iš automobilio.

„Kokie teisėti? Kieno? Neprisistatęs“, – sušuko sulaikomas vyriškis.

Jam buvo bandoma uždėti antrankius, rankose vyriškis tuo metu laikė mobilųjį telefoną, bandė fiksuoti įvykius, tačiau aparatas ėmė ir nukrito ant grindinio. Ir čia jis įžvelgė konspiraciją.

„Telefoną sulaužė jau. Kad neliktų…“, – toliau rėkė sulaikomas asmuo.

„Nesvarbu!“ – rėžė į tai policininkas.

Sulaikymą stebėjo ir filmavo daug žmonių. Jie piktinosi pareigūnų veiksmais, klausė, kodėl taip elgiamasi su savais – Lietuvos piliečiais. Jiems policininkas paaiškino, kad „normalūs žmonės paklūsta policijos reikalavimams“.

„Sadistai prakeikti, fašistai“, – vedamas į policijos tarnybinį automobilį pareigūnus koneveikė sulaikytasis.

Policijos pareigūnas paprašė filmuotoją pasitraukti nuo važiuojamosios kelio dalies ir netrukdyti policininkams dirbti savo darbo, laikytis karantino reikalaujamo atstumo. Šis prašymo nepaisė ir toliau filmavo. Tuo metu sulaikytasis prieštaravo lipti į tarnybinį automobilį, rėkė, kad savo noru to nedarys, kad jį sulaiko neteisėtai, nes jis nieko blogo nepadaręs.

„Ačiū, pareigūnai. Puiki mūsų policija! Nuostabi šalis yra Lietuva. Išvilkote žmogų, kaip šunį. Už ką? Kad pypino? Mes laisvi rinktis“, – diskusiją su viena pareigūne pradėjo advokatu prisistatęs filmuotojas.

Šis vaizdo įrašas ėmė sklisti internete ir sulaukė tūkstančių komentarų. Vieni komentatoriai, net nežinodami konflikto pradžios, ėmė kritikuoti pareigūnus, kiti juos gynė ir patį nepaklususįjį vadino konfliktišku.

Vaizdo įrašo nuoroda atsirado net laikinojo Kauno apskrities policijos vado Elano Jablonsko asmeninėje feisbuko paskyroje: nuoroda ant pareigūno “sienos“ pasidalijusi moteris klausė jo, ar tokie jaunų policininkų veiksmai yra normalu.

Į sklindantį vaizdo įrašą sureagavo ir Lietuvos policija, savo feisbuko paskyroje išplatinusi kitą, savomis vaizdo fiksavimo kameromis, darytą įrašą. Jame užfiksuota tai, kas vyko iki ištraukiant nepaklususį vyrą iš „Audi“ automobilio.

Šis pranešimas taip pat sulaukė tūkstančių komentarų.

„Neteisėtos akcijos negali būti toleruojamos, o teisėtus policijos pareigūnų reikalavimus būtina vykdyti. Priešingu atveju, pareigūnams tenka naudoti spec. priemones ir tokius asmenis sulaikyti“, – skelbta Lietuvos policijos prieraše prie įrašo.

Jame matoma, kad vairuotojas prašo policijos pareigūnų nusiimti kaukes, vienas jų atsako, to negalintis padaryti – galioja karantino sąlygos. Tuomet policija paprašo asmens pateikti dokumentus, šis atsako to nedarysiantis, nes nežinantis, kas toks jo prašo.

„Jeigu jums nesimato iš uniformos, kad čia yra policijos pareigūnas, tai…“, – stebėjosi policininkas.

„Ne“, – toliau prieštaravo vyras.

Policijos pareigūnas perspėjo, kad jei asmuo nepaklus reikalavimams, bus prievarta ištrauktas iš automobilio.

„Aš nežinau, kas jūs tokie. Su juodom uniformom, gal banditai“, – atkakliai gynė savo nuomonę vyras ir ėmė filmuoti situaciją savo mobiliuoju telefonu.

Tuomet pareigūnai, dar kartą perspėję apie netrukus panaudosimą prievartą, ištempė jį iš automobilio ir uždėjo antrankius.

Internautams kilo klausimų, ar pareigūnai išties prisistatė priėję prie automobilio, nes tai nebuvo užfiksuota vaizdo įraše, tad šeštadienio rytą Lietuvos policija išplatino dar vieną vaizdo įrašą, kuriame nufilmuotas prisistatymo momentas.

„Po vakar mūsų paskyroje įkelto video, daug kam kilo klausimų, ar pareigūnai prisistatė ir pateikė tarnybinį pažymėjimą. Pateikiame akivaizdų įrodymą, kad pareigūnai viską padarė teisingai, o pilietis melavo ir akivaizdžiai nevykdė teisėtų pareigūnų reikalavimų bei juos įžeidinėjo“, – skelbiama naujausiame Lietuvos policijos pranešime feisbuke.

Štai kaip visą situaciją apibudino Policijos Departamentas. Platiname oficialų Ramūno Matonio, Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo, komentarą.

„Balandžio 24 dieną apie 17 valandą prie Seimo vyko nesankcionuotas renginys, kurio metu aplink Seimą važinėjo apie 10 automobilių, kurie be priežasties naudojo garsinį signalą, ką draudžia KET. Automobilis „Audi“ sustojo pėsčiųjų perėjoje, prie jo priėjo pareigūnas, prisistatė, pateikė tarnybinį pažymėjimą, pareikalavo pateikti dokumentus. Vairuotojas atsisakė vykdyti teisėtus pareigūnų reikalavimus, nuolat kartojo, kad pareigūnai turi prisistatyti dar kartą, reikalavo pareigūnus nusiimti apsaugines kaukes, vadino banditais su juodomis kaukėmis, toliau kategoriškai atsisakė vykdyti pareigūnų reikalavimą. Pareigūnai kelis kartus įspėjo asmenį, kad nevykdant reikalavimų, bus panaudota jėga ir asmuo bus išlaipintas iš automobilio. Vairuotojas toliau nevykdė reikalavimų, todėl pareigūnai išlaipino asmenį iš automobilio ir sulaikė. Asmuo aktyviais veiksmais priešinosi sulaikymui, toliau nevykdė reikalavimų, nors jam buvo nuolat kartojama nesipriešinti, uždėti antrankiai, asmuo patalpintas į automobilio sulaikymo kamerą. Asmuo nenurimo, toliau įžeidinėjo pareigūnus, vadindamas fašistais“, – teigė R.Matonis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s