Baltijos šalių premjerai ir sveikatos ministrai susitarė dėl sienų atidarymo

Nuo gegužės 15-tos dienos Lietuvos piliečiai be suvaržymų galės keliauti į Latviją ir Estiją.

Baltijos šalys nusprendė tarpusavyje atsiverti sienas, po jas keliaujantiems asmenims nereikės laikytis privalomos 14 d. saviizoliacijos.

Patekimo į Lenkiją sąlygos taip pat švelninamos nuo gegužės 11 d., tačiau turistams ar tiesiog norintiems apsipirkti dar teks palaukti.

Daugės ir keltų, bus atverti papildomi pasienio patikros punktai, į šalį bus lengviau patekti ir kitų ES šalių piliečiams (su išlygomis).

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis trečiadienį po nuotolinio susitikimo su Latvijos premjeru Krišjaniu Kariniu ir Estijos Vyriausybės vadovu Juriu Ratu pranešė: „Žinia dėl sienų kirtimo: sutarėme, jog visos trys Baltijos šalys tinkamai suvaldė koronaviruso plitimą. Be to, mes pasitikime vieni kitų sveikatos apsaugos sistemomis. Todėl nuo gegužės 15 dienos naikiname ribojimus Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiams, keliaujantiems tarp Baltijos valstybių.“

Jis pabrėžė, kad Baltijos šalių piliečiams, grįžtantiems iš kitų užsienio valstybių, pareiga dvi savaites saviizoliuotis išlieka.

„Tik tai jie galės daryti savo gimtosiose šalyse“, – rašė premjeras.

Jis taip pat paskelbė, kad dėl sienų atvėrimo Lietuvos ir Lenkijos piliečiams pirmadienį sutarė su Lenkijos premjeru Mateuszu Morawieckiu.

„Laisvas sienos kirtimas ir dviejų savaičių izoliacijos reikalavimas nebus taikomas tiems žmonėms, kurie vyks darbo, verslo ar studijų reikalais. Šis palengvinimas įsigalios nuo gegužės 11 dienos“, – paaiškino S.Skvernelis.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad ruošiamos tvarkos, kurių, atvėrus sienas, Baltijos šalys turės laikytis.

„Sutarta, kad dar šią savaitę atsakingos institucijos, epidemiologai, infektologai sudėlios bendras tvarkas, pasiūlymus, kurių turėtų laikytis visos trys Baltijos šalys, kad būtų galima judėti be papildomos kontrolės ir apribojimų“, – trečiadienį žurnalistams sakė A. Veryga.

Vyriausybė nusprendė leisti:

į šalį atvykti Europos Sąjungos piliečiams, kurie atvažiuoja darbo, verslo ar studijų klausimais;

asmenims iš Latvijos ir Estijos (nepriklausomai, su kokiu tikslu);

asmenims, turintiems nacionalinę vizą bei atvykstantiems darbo, verslo ar studijų reikalais.

Privaloma 14 d. izoliacija atvykusiems iš užsienio ir toliau galios, tačiau daromos ir kelios išimtys: asmenims, grįžusiems ar atvykusiems iš Estijos ar Latvijos;

asmenims, grįžusiems ar atvykusiems darbo, verslo ar studijų reikalais iš Lenkijos.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad 14 d. saviizoliacijos reikalavimas galios kitų šalių ES piliečiams, kurie atvažiuoja darbo, verslo ar studijų klausimais.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir toliau organizuos visų asmenų, grįžusių ar atvykusių iš užsienio valstybių, patikrinimą dėl COVID-19 ligos (koronavirusinės infekcijos) simptomų, tačiau tai negalios atvykstantiems ar grįžtantiems iš Latvijos ir Estijos.

Be to, atvykstantiems į Lietuvą automobiliu bus leista važiuoti ir dar per tris naujus punktus, siekiant išvengti spūsčių Latvijos ir Lenkijos pasieniuose: Būtingė-Rucava, Smėlynė – Medumi, Lazdijai – Aradninkai, Kalvarija–Budziskas, Saločiai–Grenstalė.

Atsiranda ir daugiau galimybių į Lietuvą grįžti keltais. Bus leidžiama parplaukti ir (ar) gabenti lengvuosius asmeninės paskirties automobilius keltais, kursuojančiais maršrutais tarp Kylio/Rostoko/Travemiundės ir Klaipėdos. Tačiau tik tais atvejais, kai nėra vykdomas keleivių įlaipinimas tarpiniuose uostuose, o persėdimo į kitą keltą tarpiniame uoste metu užtikrinamas minimalus kontaktas su pašaliniais asmenimis.

Be to, nuo gegužės vidurio iš Vilniaus oro uosto pradedami ir keli reguliarieji keleiviniai skrydžiai.

Taip pat nuo gegužės 14 d. 18:00 val. iki gegužės 31 d. 24:00 val. bus atliekama laikina vidaus sienų kontrolė vykdant patikrinimus į Lietuvos atvykstančių ir iš Lietuvos išvykstančių asmenų prie vidaus Europos Sąjungos sienos:

Tarptautiniuose oro uostuose;

Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste;

šiuose tarptautiniuose pasienio kontrolės punktuose: su Lenkijos Respublika: Kalvarijos PKP; Lazdijų PKP; Šeštokų PKP; su Latvijos Respublika: Būtingės PKP; Saločių PKP; Smėlynės PKP.

Baltijos šalims atkūrus laisvą judėjimą tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos, ateityje į šią erdvę galėtų būti įtrauktos Lenkija ir Suomija, trečiadienį pareiškė Latvijos prezidentas Egilas Levitas. Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis anksčiau užsiminė, kad bendra zona ateityje galėtų apimti ir Lenkiją, o estai svarsto, kad galėtų prisidėti ir suomiai.

Interviu Latvijos prezidentas sakė remiantis tokį siūlymą, tačiau pabrėžė, kad priimant sprendimus būtina įvertinti epidemiologinę situaciją.

„Anksti ryte mūsų premjeras surengė konferenciją su Lietuvos ir Estijos ministrais pirmininkais šiuo klausimu. Tikslas – sukurti bendrą Baltijos zoną, kurioje būtų leidžiama judėti žmonėms ir gabenti maisto produktus, nes mūsų trijose šalyse pandemija yra mažiau išplitusi negu kitose Europos dalyse. Taigi, tai yra pirmoji zona Europoje, kur galime atidaryti sienas“, – kalbėjo E. Levitas.

„Vakar Lietuvos premjeras Skvernelis taip pat sakė, kad galbūt Lenkija taip pat galėtų būti pakviesta prisidėti, nes padėtis Lenkijoje yra panaši į padėtį Baltijos šalyse – mažiau pavojinga negu Europos vakarinėje dalyje. Estija savo ruožtu galvoja, kad galbūt ateityje taip pat būtų pakviesta Suomija, nes Suomijoje padėtis irgi yra geresnė“, – teigė jis.

„Trys Baltijos šalys būtų tokios zonos branduolys, siekiant atkurti Europoje įprastą padėtį. Vis dėlto galbūt Europoje galėtume sukurti platesnę šiaurės rytų Europos zoną, apimančią Lenkiją, Lietuvą, Latviją, Estiją ir Suomiją. Tačiau tai priklausys nuo epidemiologinės padėties, taip pat nuo vyriausybių politinių sprendimų. Vis tik aš asmeniškai tvirtai palaikau tokią idėją“, – sakė Latvijos prezidentas.

Lietuva ir kitos valstybės kovo viduryje atkūrė pasienio kontrolę bei uždarė sienas užsieniečiams, taip siekdamos sulėtinti koronaviruso plitimą.

Nuo gegužės 4-osios Vyriausybė leido Lietuvos piliečiams be apribojimų išvykti iš šalies, tačiau Lenkija ir Rusija šiuo metu užsieniečių neįsileidžia, kuomet Baltarusija ir Latvija kitų šalių piliečiams įvažiuoti leidžia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s