Smūgis į nugarą: Vokietija pasmerkė Lietuvos politikų bandymus perrašyti istoriją

Valdantieji Vokietijos politikai įvardijo nacių Vokietiją kaip vienintelę Antrojo pasaulinio karo kaltininkę ir pasmerkė bandymus perrašyti istoriją.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas (Heiko Maas) pareiškė jog Istorijos perrašymas yra nesąžiningas dalykas, o bandymai kaltinti Antrojo pasaulinio karo pradėjimu kitas valstybes tiktai skaldo Europą. Europos išsivadavimo nuo nacizmo dienos proga diplomatas kartu su Vokietijos Šiuolaikinės istorijos instituto direktoriumi Andreasu Viršingu (Andreas Wirsching) parašė straipsnį įtakingam vokiečių žurnalui “Spiegel“.

Vokiečių ministras atkreipė dėmesį, kad gegužės 8 dieną, kai Europa švenčia pergalę, Rytų Europos, visų pirma, Lenkijos bei Baltijos šalių žmones apima dvejopi jausmai. Anot straipsnio autorių, “pergalės prieš nacionalsocializmą džiaugsmas jiems asocijuojasi su kitos formos nesantaikos ir diktatūros pradžia“.

“Vis dėlto “vokiečių praeitis parodo revizionizmo pavojų, pakeičiantį racionalų mąstymą mitais“, — pažymėjo straipsnio autoriai.

Anot jų, tie, kurie šiandien nori nubrėžti liniją pagal šią Vokietijos istorijos dalį, ne tik tyčiojasi iš aukų, bet ir atima iš Vokietijos politikos patikimumą.

“Galų gale savikritika ir savimonė eina koja kojon. Nėra nė vienos šalies, kuriai šis teiginys tiktų labiau, nei mūsų“, — rašoma leidinyje.

“Politika be istorijos mums neįsivaizduojama. O jei būtų atvirkščiai? Kiek politikos yra istorijoje? Kiek glaudžiai šie dalykai susipynę vienas su kitu, matome beveik kiekviename tarptautiniame susitikime. Nuomonės dėl gegužės 8 dienos taip pat dažnai kardinaliai skiriasi. Rusijoje ir kitose buvusios Sovietų Sąjungos šalyse pagerbiamas didvyrių atminimas ir švenčiama karo pabaiga pergalių paradais. Vakarų sąjungininkai gegužės 8 dieną taip pat rengia iškilmes. Mes taip pat esame dėkingi visiems, kurie kovojo prieš nacionalsocialistų diktatūrą“, — parašė Vokietijos atstovai.

Jų nuomone, būtina ginti savo poziciją, kai užpultuosius bandoma paversti užpuolikais, o aukas — nusikaltėliais.

“Pastaraisiais mėnesiais bandymai akiplėšiškai perrašyti istoriją reikalauja, kad mes išsiaiškintume, bet  atsižvelgiant į rimtus istorinius faktus, tai iš esmės yra nereikalinga: Vokietija vienašališkai pradėjo Antrąjį pasaulinį karą, užpuolusi Lenkiją. Ir tik Vokietija yra atsakinga už nusikaltimus žmonijai, Holokaustą “, — straipsnyje teigė Masas ir Viršingas.

Straipsnio autoriai padarė išvadą, kad tie, kas išreiškia abejones ir primeta nusikaltėlio vaidmenį kitoms tautoms, skatina neteisybę ir skaldo Europą.

Anksčiau Vokietijos diplomatas, buvęs Vokietijos socialistinės vienybės partijos (SED) Centrinio komiteto Tarptautinio skyriaus vadovas ir kairiosios partijos “Die Linke“ tarybos narys Vokietijoje Bruno Malovas teigė, kad Antrojo pasaulinio karo istoriją bandoma perrašyti ir Vokietijoje.

“Žiniasklaida rašė, kad Berlyną 1945 metų gegužės mėnesį išlaisvino ukrainiečiai, nes Vokietijos sostinę užėmė Pirmasis Ukrainos frontas. Tokia dezinformacija yra tiesiog nepriimtina. Parašyta pakankamai literatūros apie tai, kokios tautybės žmonės kovojo Raudonosios armijos gretose. Kodėl Vokietijos žiniasklaida mano, kad įmanoma paskelbti savo fantazijas apie tai? Kitas siaubingo melo pavyzdys yra Hitlerio ir Stalino, Vokietijos ir TSRS atsakomybės už Antrojo pasaulinio karo pradžią palyginimas“, — sakė jis.

Baltijos šalių pozicija

Gegužės 7 dieną Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentai priėmė bendrą pareiškimą dėl Antrojo pasaulinio karo pabaigos 75-ųjų metinių minėjimo Europoje. Dokumente jie apkaltino Rusiją bandymu suklastoti istoriją. Visų pirma, valstybių vadovai teigė, kad “vienas totalitarinis režimas buvo pakeistas kitu“, kas Baltijos šalims reiškė “okupaciją ir aneksiją“.

Rusija tokius kaltinimus atmeta, primindama, kad respublikų prisijungimas prie TSRS tuo metu atitiko tarptautinę teisę ir todėl negali būti laikomas “okupacija“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s