Kritikuojanti įtakingiausią Lenkijos politiką daina dingo iš topų sąrašo: cenzūra?

Lenkijoje viena daina apie valdančiosios partijos lyderio bei faktinio valstybės vadovo Jaroslavo Kačinskio įtariamą piktnaudžiavimą valdžia pakilo į populiariausių visuomeninio radijo dainų sąrašo aukščiausią poziciją, ir tuojau visiškai iš jo dingo. Dėl to lenkų visuomeninis transliuotojas dabar yra kaltinamas cenzūra.

Šiam skandalui įžiebus karštas diskusijas visuomenėje, iš radijo stoties „Radio Trojka“ protestuodami pasitraukė keli jo darbuotojai, o kai kurie muzikantai pažadėjo ją boikotuoti.

Incidentas sukėlė naujų būgštavimų dėl žiniasklaidos nelaisvės Lenkijoje.

Nuo 2015 metų į valdžią atėjusi J.Kačinskio partija išnaudoja visuomeninę žiniasklaidą kaip savo propagandos skleidimo priemonę, nepaisydama reikalavimo išsaugoti visuomeninio transliuotojo neutralumą.

Per pastaruosius penkerius metus organizacijos „Reporteriai be sienų“ rengiamame Pasaulio žiniasklaidos laisvės indekse Lenkija nukrito iš 18 į 62 vietą.

J.Kačinskis tiesiogiai nėra kaltinamas nurodymu pašalinti minėtą dainą iš klausytojų renkamo populiariausių dainų sąrašo, tačiau, vyriausybės nariai jos dingimą įvertino kritiškai.

Manoma, kad dainos pašalinimas buvo savotiška savicenzūra, kuria užsiima pernelyg uolūs pavaldiniai sistemose, kuriose demokratijos standartams yra iškilęs pavojus.

Kovo mėnesį radijo stotį „Radio Trojka“ palikęs žurnalistas Wojciechas Mannas sakė, kad viskas įvyko „baimės kopėčių“ apačioje, o J.Kačinskis esą yra jų viršuje.

Skandalą sukėlė Kaziko Staszewskio, naudojančio pseudonimą Kazikas, daina „Twój ból jest lepszy niż mój“ („Tavo skausmas geresnis nei mano“).

Šioje folkroko dainoje kalbama apie balandžio 10 dienos J.Kačinskio apsilankymą Varšuvos Povonzkų kapinėse tuo metu, kai visos šalies kapinės visuomenei buvo uždarytos dėl koronaviruso pandemijos. Tą dieną buvo minimos netoli Smolensko įvykusios lėktuvo katastrofos, nusinešusios jo brolio dvynio tuometinio lenkų prezidento Lecho Kačinskio ir dar 95 žmonių gyvybes, 10-osios metinės.

J.Kačinskis į uždarytas kapines atvažiavo limuzinu ir saugomas apsaugininkų aplankė savo motinos kapą bei paminklą savo broliui dvyniui ir kitoms katastrofos aukoms.

Nors dainoje J.Kačinskio pavardė tiesiogiai neminima, joje dainuojama apie limuzinus, apsaugininkus, vieno žmogaus apsilankymą uždarytose kapinėse.

Šis kūrinys praėjusią savaitę klausytojų renkamų populiariausių dainų sąraše užėmė pirmą vietą, tačiau jau kitą dieną visiškai dingo iš radijo stoties interneto svetainės. Radijo stoties direktorius Tomaszas Kowalczewskis sakė, kad ji buvo išimta dėl populiariausios dainos rinkimuose atsiradusių tvarkos pažeidimų.

Tačiau vienas „Radio Trojka“ žurnalistas šią savaitę prabilo, kad vadovybė jam nurodė visiškai nutraukti šios dainos transliacijas.

MInima radijo stotis veikia nuo 1962 metų. Sovietiniais laikais ji buvo orientuota į jaunimą ir transliuodavo roko muziką, turėjo daugiau laisvių ir lyginant su kitomis žiniasklaidos priemonėmis buvo labiau nepriklausoma.

Vienas savaitgalį išėjusių iš darbo „Radio Trojka“ žurnalistų Marcinas Kydrynskis sakė, kad nebeatpažįsta šios radijo stoties.

Dabar Kazliko daina užima ketvirtą vietą topuose. Kultūros ministras Piotras Glinskis sakė, kad nepritaria šiai dainai, bet taip pat nepritaria jos pašalinimui. Ministras taip pat sakė manąs, kad visa ši istorija yra „provokacija“, leisdamas suprasti, kad ją surežisavo prieš vyriausybę nusiteikę asmenys.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s