Padėtis kaista: JAV traukiasi iš „Atviro dangaus“ sutarties

Vašingtonas ketvirtadienį pareiškė už 6 mėn. pasitrauksiantis iš „Atviro dangaus“ ginklų kontrolės sutarties. Kaip vieną iš priežasčių JAV nurodė į Maskvos nenorą bendradarbiauti Baltijos regione. Tai yra dar vienas JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos ketinimas pasitraukti iš svarbios tarptautinės sutarties dėl deklaruojamų Rusijos pažeidimų.

Ketvirtadienį paskelbtame pareiškime JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo teigia, kad Rusija neva įvedė skrydžių virš Kaliningrado srities ribojimus, kur Maskva galimai dislokuoja vis daugiau ginkluotės, įskaitant ir „į NATO šalis nukreiptas artimojo nuotolio raketas su branduolinėmis galvutėmis“.

1992 m. pasirašyta ir po dešimtmečio įsigaliojusi sutartis numato, kad 35 ją pasirašiusios valstybės, įskaitant NATO nares ir Rusiją, turi teisę paskutinę akimirką įspėjusios, stebėti viena kitos karinius objektus. Pagal „Atviro dangaus“ sutartį inicijuotais orlaivių perskridimais per kitos šalies teritoriją siekiama skatinti pasitikėjimą ir padėti išvengti konfliktų. Lėktuvuose pilna išmanių sensorių, kurie siurbia informaciją skrendant ir vertina, ar valstybė, virš kurios skrendama, nesiruošia kariniams veiksmams. Pagal dokumentą iki šių dienų iš viso atlikta daugiau nei 1,5 tūkst. skrydžių, iš jų daugiau kaip 500 vyko virš Rusijos teritorijos.

Daugelio ekspertų vertinimu, „Atviro dangaus“ sutartis yra labai naudinga, nes tai yra geriausias įrodymas, o vaizdas galingesnis nei tūkstantis žodžių. Kitaip tariant, stebėjimo skrydžiuose padaromos nuotraukos visada bus iškalbingesnės nei bet kokie retoriniai triukai.

Kritikai, pastebintys, kad pastaruoju metu tai bus jau trečiasis JAV iniciatyva atšauktas tarptautinis ginklų kontrolės paktas, teigia, kad šis 2002 metais įsigaliojęs susitarimas yra labai svarbus. Pasak analitikų Jungtinės Valstijos daro klaidą dėl „Atviro dangaus“ sutarties, kuri leidžia daugiau nei 30 valstybių, įskaitant Lietuvą, stebėjimo tikslais vykdyti neginkluotų orlaivių skrydžius virš viena kitos teritorijos.

Savo ruožtu D.Trumpo administracija atsako kad tai esą Maskva nesilaiko įsipareigojimų. Rusija atkerta jog ši informacija neatitinka tikrovės.

Dabar aistras kelia sutarties sąlyga, kad kiekviena ją pasirašiusi šalis turi sutikti leisti rengti žvalgybos skrydžius visoje savo teritorijoje. Paprastai tariant, JAV pareigūnai nepatenkinti, kad Rusija riboja skrydžius virš Kaliningrado srities, kur, kaip įtaria Vašingtonas, dislokuojama Europai, visų pirma Baltijos šalims ir Lenkijai, pavojinga ginkluotė. Be to, Maskva esą riboja „Atviro dangaus“ galiojimą prie Pietų Osetijos ir Abchazijos teritorijų. Vis dėlto tiek Rusija, tiek kitos sutartį pasirašiusios šalys atkreipia dėmesį, kad „Atviro dangaus“ sutartis skrydžių virš šių teritorijų nedraudžia. Negana to, didžioji dalis tokios informacijos prieinama viešai, pavyzdžiui, naudojantis „Google Earth“ įrankiu.

Be to JAV pareigūnai taip pat tvirtina, kad patį D.Trumpą supykdė Rusijos žvalgybos orlaivio skrydis tiesiai virš jo golfo kurorto Naujojo Džersio valstijoje 2017 metais.

Savo ruožtu JAV taip pat jau apriboja Rusijos galimybes vykdyti žvalgybos skrydžius virš joms priklausančių salų Ramiajame vandenyne ir virš priešraketinės gynybos kompleksų Aliaskoje.

Maskva taip pat turi paaiškinimą dėl skrydžių apribojimo virš Kaliningrado srities. Lėktuvų prie šio anklavo pradėta neprisileisti po to, kai 2014 metais virš srities savąjį skrydį pagal „Atviro dangaus“ programą surengė Lenkija. Rusija tada visiškai palaimino skrydžio maršrutą, o šalies pareigūnai skrido žvalgybos lėktuvu. Tačiau orlaivis virš Kaliningrado sukiojosi taip ilgai, kad oro eismo kontrolės centre kilo nemenkas chaosas: dėl žvalgybinio skrydžio Rusijos regiono teritorijoje kurį laiką negalėjo būti vykdomi civiliniai skrydžiai. Visgi nėra aišku ir tai, kodėl lenkai panoro taip ilgai skraidyti virš Kaliningrado srities, užimančios vos 15 tūkst. kvadratinių kilometrų plotą. Yra analitikų, manančių, kad Rusija tikriausiai negalėjo sau leisti neapriboti žvalgybos skrydžių virš šios srities – esą įtartas piktnaudžiavimas.

Dabar Rusija jau lipa ant vadinamosios moralinės kalvelės – Maskva vieną po kito platina pranešimus, esą JAV daro klaidą, o Rusija iš „Atviro dangaus“ sutarties nesitrauks, kol ji galios. Amerikiečiai iš sutarties turėtų pasitraukti už pusmečio.

„Mums reikalingas pragmatiškas požiūris. Kol sutartis galioja, ketiname visiškai laikytis visų teisių ir įsipareigojimų, kurie mums taikomi pagal šią sutartį“, – teigė Rusijos užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruška.

Jo įsitikinimu, Rusijos „elgesys grindžiamas prielaida, kad visos kitos šalys irgi taip elgiasi“ ir „laikosi sąžiningo požiūrio į šios sutarties šalių įsipareigojimus“.

Daugelis kitų sutarties signatarių Europoje jau skelbia nerimą dėl JAV administracijos sprendimo. Šios šalys, kurių dauguma priklauso NATO, greičiausiai iš sutarties nepasitrauks, bet pagrindo baimintis tikrai turi. Mat būgštaujama, kad Vašingtonui pasitraukus Rusija atsakys apkarpydama Europos šalių lėktuvų skrydžių kvotas. O būtent tokiais skrydžiais siekiama stebėti Rusijos pajėgų judėjimą vakariniame šios valstybės pasienyje, taigi – palei Baltijos šalis.

Visos „Atviro dangaus“ sutarties signatarės dabar turi per 60 dienų surengti atstovų susitikimą ir pasirengti JAV išstojimui.

Tuo tarpu „yra didelė tikimybė, kad sudarysime naują sutartį arba perdarysime ankstesniąją“, – paaiškino D. Trumpas ir pridūrė, kad „Rusija nesilaikė sutarties. Tad, kol jie ims jos laikytis, mes pasitraukiame“.

Nors kai kurie JAV politikai, ypač respublikonai, šį sprendimą sveikino, bet tarp aršių kritikų buvo CŽA direktorius Michaelas Haydenas, pavadinęs JAV pasitraukimą „beprotišku“.

Tiesa, negalima atmesti ir tolesnio JAV dalyvavimo sutartyje. Laikrodis, kuris tiksės šešis mėnesius iki oficialios pasitraukimo dienos, jau eina, bet jis sukukuos jau po šių metų JAV prezidento rinkimų.

Demokratų kandidato Joe Bideno patarėjas užsienio politikai Antony Blinkenas jau pareiškė pasisakantis už tai, kad JAV toliau dalyvautų „Atviro dangaus“ programoje – kitaip tariant, J.Bideno pergalė prieš D.Trumpą vėl pakeistų situaciją.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s