Lenkijos ministrui – kaltinimai korupcija perkant apsaugines priemones prieš koronavirusą

Artėjant Lenkijos prezidento rinkimams, kuriuose dabartinis šalies vadovas Andrzejus Duda gali ir pralaimėti opozicijos kandidatui, sveikatos apsaugos ministrui Lukašui Šumovskiui metami kaltinimai korupcija.

Gegužės viduryje laikraštis „Gazeta Wyborcza“ paskelbė, kad Sveikatos apsaugos ministerija už 5 mln. zlotų (1,1 mln. eurų) įsigijo 120 tūkst. FFP-2 respiratorių ir 20 tūkst. medicininių kaukių, kurios, kaip vėliau paaiškėjo, neatitinka saugumo reikalavimų. Sutartis sudaryta su slidinėjimo instruktoriumi, pažinojusiu L.Šumovskio brolį Marciną – verslininką sveikatos apsaugos srityje.

Pranešama, kad ministerija už kaukę mokėjo 39 zlotus, kai pandemijos pradžioje kaina pardavimo vietose siekė 4 zlotus (90 euro centų). Pasak laikraščio, chirurginės kaukės kainavo 8 zlotus (1,8 euro) – aštuonis kartus daugiau nei rinkos kaina.

Opozicija ir dalis žiniasklaidos vadina sutartį aiškiu kronizmo pavyzdžiu. Pats L.Šumovskis šiuos kaltinimus neigia ir tikina, kad viso pasaulio vyriausybės desperatiškai pirko apsauginę įrangą, esą „būtų pirkęs kaukes net iš velnio“.

„Kai kažkas pasakė, kad turi produktą, ir paklausė, ar jį imsime, nebuvo laiko galvoti. Dabar lengva kaltinti. Tačiau tuomet visi bijojo: ar turėsime įrangos ar ne, ar apsisaugosime nuo Italijos scenarijaus?“, – teigė Lenkijos sveikatos apsaugos ministras.

Netinkama įranga pandemijos pradžioje buvo problema įvairiose Europos šalyse. Kovo pabaigoje Nyderlandai atšaukė beveik pusę iš 1,3 mln. kaukių, kurios buvo importuotos iš Kinijos.

Kritikai teigia, jog kaukės – tik dalis L.Šumovskio problemų. Praeitą mėnesį tvn24.pl paskelbė, kad 2016 ir 2017 metais eidamas mokslo viceministro pareigas, jis prižiūrėjo dotacijos iš Nacionalinio tyrimų ir plėtros centro (NCBR) suteikimą jo brolio vadovaujamai kompanijai „OncoArendi Therapeutics“. Pranešama, kad NCBR kompanijai suteikė už 300 mln. zlotų (67,39 mln. eurų) dotacijų.

Pasak tvn24.pl, ministro žmona – netiesioginė „OncoArendi Therapeutics“ akcijų valdytoja. Žiniasklaida skelbia, kad dar viena su Šumovskiais susijusi kompanija „Life Science Innovation“ (LSI) pralaimėjo konkursą dėl 24 mln. zlotų (5,42 mln. eurų) NCBR dotacijos. Kompanija, kurioje L.Šumovskis turėjo akcijų, vėliau apskundė sprendimą ir gavo pinigus praėjus kelioms dienoms po to, kai jis buvo paskirtas mokslo viceministru.

Parlamentarai iš opozicinės partijos „Pilietinė platforma“ (PO) Dariušas Jonskis ir Michalas Ščerba tikina, kad jų gauti dokumentai rodo, jog L.Šumovskis trumpai tiesiogiai vadovavo NCBR tuo metu, kai LSI kreipėsi dėl dotacijos. Esą tuo metu ministro žmona turėjo akcijų LSI.

Pats sveikatos apsaugos taip pat neigė kaltinimus. M.Šumovskis tokius kaltinimus pavadino „netiesa“ ir „šmeižtu“.

„Niekada nevadovavau NCBR. Esu tikras, kad kaltinimai yra susiję su rinkimais“, – gegužės 24 dieną jis sakė žurnalistams.

Ministerija taip pat gynė L.Šumovskį.

„Ministras Šumovskis niekada neslėpė fakto, kad jo brolis yra verslininkas biotechnologijų srityje“, – rašoma ministerijos pranešime.

Pasak ministerijos L.Šumovskis informavo apie potencialų interesų konfliktą, buvo nuspręsta, kad jis nepriims jokių sprendimų, susijusių su NCBR.

Valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) taip pat gynė ministrą. Pasak premjero Mateušo Moravieckio, L.Šumovskis „apsaugojo Lenkiją nuo kataklizmo, kokį matėme Vakarų Europoje“.

Antradienį L.Šumovskis laimėjo balsavimą dėl nepasitikėjimo vienu balsu. Lenkijoje nustatyta virš 24 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų, 1 117 su COVID-19 siejamų mirčių. L.Šumovskiui kaltinimai metami artėjant prezidento rinkimams. Juos dėl koronaviruso teko nukelti į birželio 28 dieną.

Apklausos rodo, kad dabartinį šalies prezidentą Andžejų Dudą nugalėti gali Varšuvos meras Rafalas Tšaskovskis. Jis į kampaniją įsijungė iš rinkimų pasitraukus PO kandidatei Malgorzatai Kidawai-Blonskai.

„Dudos pergalė PiS yra lemiama, kadangi su opozicijos prezidentu ji negalėtų efektyviai valdyti – neturi pakankamai balsų parlamente atmesti prezidento veto“, – mano politologai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s