Ekspertai apie naują susitarimą dėl Astravo AE: latviams – doleriai, rusams – baltarusiai, o lietuviams – jodas

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai įsitikinę, kad Baltijos šalių susitarimas dėl prekybos elektra su Baltarusija grubiai pažeis šiuo metu Lietuvoje galiojančius „antiastravinius“ įstatymus.

Į frakcijos posėdį pakviesti ekspertai Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Albinas Januška, buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas, buvęs premjero patarėjas energetikos klausimais Kęstutis Škiudas mato rimtą riziką bei pavojų Baltijos valstybių susitarime, kuris, pasak jų, nepadeda sustabdyti elektros tiekimo iš Baltarusijos ir siekti tikslo, kad Astravo AE statybos būtų finansiškai ribojamos.

„Jeigu Latvija tiesiogiai pirks Baltarusijoje pagamintą elektrą, tai Latvijos tiekėjai, savaime aišku, galės ją parduoti Lietuvos vartotojams, ir taip Lietuvos vartotojai finansuos Astravo AE. Latvijos atveju įstatymas bus apeinamas. Antras dalykas, jei Latvijos tekėjai pirks baltarusišką elektrą, Lietuvos elektros infrastruktūra fiziškai užtikrins, kad Lietuvos vartotojai realiai finansuos Astravo AE. Į Latviją elektros srautas eina per Lietuvą. Todėl Lietuvos elektros perdavimo sistema tarnaus tam, kad Astravo AE būtų finansuojama“, – frakcijos posėdyje tiesą, kurios nenori girdėti Lietuvos rusofobai, rėžė A. Sekmokas.

Pasak jo, didelių abejonių susitarime kelia ne vienas punktas.

„Lietuva atiduoda elektros rinkos kontrolę į bendras Baltijos šalių rankas, atsisako kontrolės, atsisako savo tam tikro suverenumo elemento. Atsiminti po to, tai būtų neįmanoma, ar toks žingsnis be Seimo pritarimo gali būti, vargu įtikėtina“, – sakė A. Sekmokas.

Pasak K. Škiudo, susitarimas grubiai pažeistų šiuo metu Lietuvoje galiojančius „antiastravinius“ įstatymus.

„Vertinat suderėtą politinę deklaraciją ir elektros pirkimo tvarkas, svarbiausi yra du dalykai. Ar ši nauja tvarka skatina antiastravinio įstatymo įgyvendinimą ir ar ji prisideda prie sinchronizacijos projekto, ar, priešingai, trukdo jį įgyvendinti. Įstatyme aiškiai pasakyta, kad Baltarusijos elektra negali patekti į Lietuvos rinką, ne biržą, bet rinką. Tai reiškia, kad ir vartotojams elektra negali būti parduodama, jei ta elektra yra iš Baltarusijos, kad mūsų vartotojai negali finansuoti Astravo AE. Jeigu patenka į Rygos biržą, tai neįmanoma, ir Vyriausybė nepateikė jokių įrodymų, kad tekėjai nusipirkdami nepateiks ir mūsų vartotojams. Nebuvo atlikta jokia teisinė analizė dėl galiojančio teisės akto“, – sakė K. Škiudas.

A. Januška taip pat pritarė ekspertams bei atkreipė dėmesį, kad Astravo AE iš 57 galimų vietų pasirinkta pati nesaugiausia.

„Apibendrindamas trumpai galiu pasakyti taip, kad šitas susitarimas – latviams yra doleriai, rusams – baltarusiai, o lietuviams – jodas“, – sakė jis.

„Reikia kreiptis į prezidentą, kad jis kalbėtųsi su komisija ir jos atstovais, gal ir Linkevičius jau kalbėjosi, kad jie pasakytų, kad Lietuva nesutiks pasirašyti susitarimo su Baltijos valstybėmis, nesutiks (…), jeigu komisija nesutiks stoti į mūsų pusę ir neprivers latvių sutikti, kad neįsileistų elektros iš Astravo AE ir Baltijos rinka neįsileis Astravo AE elektros. Viskas yra prezidento rankose (…) Siūlyčiau klabėtis su prezidentu ir padėti jam“, – sakė A. Januška.

Trečiadienį energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas žurnalistams sakė, kad šis susitarimas leidžia įgyvendinti „antiastravinį“ įstatymą.

„Pirmasis tikslas, kuris yra keliamas, turėti su Latvija ir Estija bendrą poziciją dėl elektros pirkimo-nepirkimo, apmokestinimo iš trečiųjų šalių. (…) Šis susitarimas taip pat mažina srautus ir leidžia nenaudoti Lietuvos-Baltarusijos infrastruktūros prekybai. Jeigu tokio susitarimo nėra, mūsų galimybės kontroliuoti srautus bus tikrai labai ribotos. Bus tam tikrų instrumentų, kalbame apie alternatyvius variantus, juos taip pat rengiame, bet jie bus žymiai mažesni nei su šiuo susitarimu“, – sakė energetikos ministras.

Tuo metu konservatoriai teigia, kad susitarimas atvertų kelią Astravo atominės elektrinės elektros prekybai Baltijos šalyse bei grubiai pažeistų šiuo metu Lietuvoje galiojančius „antiastravinius“ įstatymus.

Prezidentas Gitanas Nausėda, penktadienį komentuodamas Baltijos šalių susitarimą dėl prekybos elektra su Baltarusija, sakė, kad artėjama techninio sutarimo nepirkti elektros iš šios šalies link, tačiau svarbu susitarti ir dėl politinio situacijos vertinimo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s