ES lyderė perspėjo Izraelį dėl planų aneksuoti Vakarų Krantą

Europos Sąjungos lyderės Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maas trečiadienį perspėjo Izraelį, kad pastarojo planai aneksuoti dalį Vakarų Kranto yra neteisėti ir pažeistų tarptautinę teisę, tačiau nepasakė, kaip į tai sureaguotų Vokietija ar visa Europa.

Šiuos komentarus H.Maasas išsakė per vizitą Jeruzalėje – savo pirmąją užsienio kelionę nuo koronaviruso pandemijos pradžios. Viešnagė surengta likus vos kelioms savaitėms iki dienos, kai Izraelis jėga prisijungti  Vakarų Kranto teritorijas, kur įsikūrusios žydų nausėdijos, pagal JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiūlytą kontroversišką Artimųjų Rytų „taikos“ planą.

Izraelio planus aneksuoti šias teritorijas griežtai kritikuoja kai kurios artimiausios Izraelio sąjungininkės, įskaitant Vokietiją. Pastarosios lyderių teigimu, pastangos vienašališkai perbraižyti Artimųjų Rytų žemėlapį sužlugdytų visas likusias viltis įkurti Palestinos valstybę, sugyvenančią su Izraeliu.

Kalbėdamas per spaudos konferenciją H.Maasas pažymėjo, kad Vokietija ir Europos Sąjunga siekia aiškumo dėl Izraelio plano, bet pabrėžė, kad Europa laiko potencialią aneksiją nesuderinama su tarptautine teise.

„Neklijavau jokių kainos etikečių. ES taip pat sutinka siekti dialogo su visomis šio proceso šalimis. Esu čia, Izraelyje, kad gaučiau informacijos apie naujosios vyriausybės planus“, – sakė H.Maasas, šalia stovint izraeliečių užsienio reikalų ministrui Gabi Aškenazi.

„Tebemanome, kad abiem šalims priimtinas dviejų valstybių sprendinys yra teisingas kelias; kad aneksija nepadidintų tikimybės, jog šis sprendinys bus įgyvendintas“, – pridūrė jis.

Vokietija, laikoma ES lydere ir viena įtakingiausių Europos valstybių, liepos 1-ąją rotacijos principu perims pirmininkavimą ES be Jungtinių Tautų Organizacijos Saugumo Tarybai – tą pačią dieną, kai žydų valstybė gali pradėti įgyvendinti aneksijos planą. Briuselis taip pat leido suprasti, kad nepritaria aneksijai ir laiko ją neteisėta pagal tarptautinę teisę.

Šiuo metu bloko diplomatai mėgina įtraukti į pokalbį izraeliečių pareigūnus ir perduoti jiems žinią, kad vienašališka aneksija padarys neigiamą įtaką žydų valstybės santykiams su ES. Vis tik jie nepatikslina, kaip galėtų sureaguoti Europos Sąjunga.

„Leidau suprasti, jog Vokietijos vyriausybė ir jos kolegos iš ES yra labai susirūpinę, nes aneksija gali nulemti, kad dviejų valstybių sprendinys nebebus perspektyvus ir kad einame klaidingu keliu, – pridūrė H.Maasas. – Atėjo laikas diplomatijai ir dialogui.“

Buvęs Izraelio kariuomenės vadas G.Aškenazi, šalies užsienio reikalų ministro postą gavęs susiformavus naujajai izraeliečių vyriausybei, pareiškė, kad D.Trumpo planas turi tam tikrų privalumų ir suteikia gerą galimybę.

„Planas bus įgyvendinamas atsakingai“, – sakė jis ir pridūrė, kad tai bus daroma palaikant dialogą su kaimynėmis, tokiomis kaip Jordanija.

H.Maasas taip pat turi susitikti su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu ir gynybos ministru Benny Gantzu.

Vėliau trečiadienį Vokietijos diplomatijos vadovas išvyks į kaimyninę Jordaniją, kur susitiks su šios šalies užsienio reikalų ministru ir dalyvaus virtualioje konferencijoje su palestiniečių lyderiais.

JAV plane numatyta, kad Izraelis visam laikui kontroliuos maždaug trečdalį 1967 metais Izraelio užimto Vakarų Kranto, o palestiniečiai turės didesnę autonomiją likusioje teritorijos dalyje. Tačiau siekiantys įkurti nepriklausomą valstybę visame Vakarų Krante palestiniečiai atmetė šią iniciatyvą, teigdami, kad ji yra palanki tik Izraeliui. Jie nutraukė visus ryšius saugumo srityje su žydų valstybe bei JAV ir sako, kad nebėra įpareigoti vykdyti pasirašytų susitarimų nes to paties nedaro kita pusė. Šie žingsniai padidino susirūpinimą, kad įvykdžius aneksiją regioną gali vėl apimti karas.

Šiame fone Izraelio gynybos ministras paragino kariuomenę ruoštis potencialiems įnirtingiems palestiniečių protestams.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s