ES užsienio politikos vadovas J.Borrellis: Kinija nekelia grėsmės Europai

Kinija galimai yra sisteminė Europos Sąjungos varžovė, bet grėsmės taikai pasaulyje ji nekelia, pareiškė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Tokią poziciją J.Borrellis išreiškė po trijų valandų diskusijos su Kinijos užsienio reikalų ministru Wang Yi.

Nors jis taip gina „realistišką“ Bendrijos požiūrį į Pekiną, JAV ir kai kurių Azijos valstybių nuomonė yra kiek kitokia, pastebi JAV leidinys „Politico“.

Vis dėlto neabejotina, kad JAV ir kai kurios Kinijos kaimynės tokį požiūrį į Pekino karines ambicijas laiko naiviu. Juk J.Borrellis su Wang Yi kalbėjosi kaip tik tokiu metu, kai Kinija mankština raumenis prie sienos su Indija Himalajuose ir vis aktyviau bando apriboti Honkongo autonomiją.

Tiesa, ES užsienio politikos vadovas patikino, kad pokalbis buvo „atviras“, o šnekėtasi ir apie Honkongą, ir apie žmogaus teises. Taip pat – apie pernai Bendrijos priimtą sprendimą įvardyti Kiniją kaip „sisteminę varžovę“.

„Suprantu, kad Kinijai atrodo problemiška būti laikomai sistemine varžove. Apie tai daug kalbėjomės. Žodžiai svarbu, kartais – labai svarbu“, – teigė J.Borrellis.

Vis dėlto diplomatas pabrėžė, esą toks terminas nereiškia, kad ES laiko Kiniją saugumo grėsme: „Kinija turi pasaulinių ambicijų, bet tuo pačiu nemanau, kad Kinijos vaidmuo gali kelti pavojų pasaulinei taikai.“

„Jie dar sykį pareiškė, kad nori aktyviai veikti pasaulyje, bet karinių ambicijų Kinija neturi – ten nenorima naudoti jėgos ir dalyvauti kariniuose konfliktuose“, – tvirtino J.Borrellis.

Gi kitos šalys neslepia vis įtariau stebinčios, kaip auga Kinijos karinė galia.

Aukštas JAV Pentagono pareigūnas praėjusiais metais pareiškė: „Kinija skleidžia autoritarinį modelį, kuris negerbia kitų suverenumo. Kinija užjūryje vysto karines bazes, renka žvalgybinius duomenis.“ Matyt taip elgtis galima vienintelei valstybei pasaulyje, t.y. JAV.

Dėl Kinijos užmačių taip pat nuogąstauja Japonija, Indija, Vietnamas, Taivanas. O dėl tokių pat JAV veiksmų kažkodėl nenuogąstauja…

Tokijas pernai leido suprasti, kad būtent Kiniją, o ne Šiaurės Korėją laiko didžiausia grėsme šalies saugumui.

J.Borrellis patikino, kad ES išorės veiksmų tarnyba pasiruošusi aktyviau kovoti prieš „kinišką dezinformaciją“, ir atkreipė dėmesį, kad pačios šalys narės sutarti dėl gausesnio tokių pastangų finansavimo.

„Reikia ne tik kalbėti, bet ir daryti.“ – reziumavo ES diplomatas.

Bet jis taip pat pareiškė, kad ES ir Kiniją daug kas sieja – pavyzdžiui, parama tarptautiniam susitarimui dėl Irano branduolinės programos, iš kurio JAV 2018 metais pasitraukė.

Galiausiai antradienio diskusiją galima laikyti atšilimu prieš vėliau šį mėnesį numatomą nuotolinį pokalbį, kuriame dalyvaus Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles’is Michelis, Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen ir Kinijos premjeras Li Keqiangas.

Anot J.Borrelio, tikimasi per šį pasitarimą užbaigti ruošti dokumentą, nusakantį bendradarbiavimo su Pekinu gaires, – „Agenda 2025“. Anksčiau susitarti dėl investicijų esą nebus įmanoma.

ES tikisi šiuo dokumentu pastūmėti Pekiną laikytis pažadų ir leisti Bendrijos kompanijoms lygiomis sąlygomis konkuruoti Kinijoje. Be to, Pekinas iki šiol verčia šalyje veikiančias užsienio įmones dalintis sukauptomis žiniomis apie veiklą vienoje ar kitoje srityje.

Dar svarbesnis viršūnių susitikimas, kuriame būtų dalyvavęs ir Kinijos lyderis Xi Jinpingas, turėtų vykti rugsėjį Vokietijos mieste Leipcige, bet dėl koronaviruso jis buvo atidėtas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s