Lenkijos ministras pirmininkas: remiame Lietuvą dėl Astravo, tačiau norime ir glaudžių ryšių su Minsku

Lenkijos vyriausybė sako remianti Lietuvos poziciją dėl Astravo atominės elektrinės, tačiau kartu siekia užmegzti glaudesnius ekonominius ir politinius santykius su Baltarusija, penktadienį pareiškė lenkų ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis.

„Mes ne tik suprantame Lietuvos baimę, susijusią su Astravo atomine elektrine, bet taip pat visuose Europos forumuose visomis jėgomis palaikome Lietuvos poziciją“, – žurnalistams sakė M.Moravieckis po susitikimo su Lietuvos kolega Sauliumi Skverneliu Kalvarijos pasienio punkte.

„Kartu turime pabrėžti, kad tiek Lietuva, tiek Lenkija pasisako už kuo glaudesnį bendradarbiavimą su Baltarusija ekonomikos srityje ir politinius ryšius“, – pasakė Lenkijos premjeras.

Lietuvos vyriausybė teigia, kad Baltarusija Astravo atominę elektrinę netoli Lietuvos sienų stato nesilaikydama saugumo reikalavimų ir siekia, kad jėgainės elektra nebūtų parduodama Baltijos šalyse ir Europos Sąjungoje. Elektrinė gali pradėti veikti vėliau šiais metais.

Baltarusijos valdžia Lietuvos priekaištus atmeta.

S.Skvernelis sako, jog Latvijos pozicija dėl Astravo AE gali stabdyti sinchronizacijos projektą. Anot ministro pirmininko, Latvijos atsisakymas prisidėti prie Astravo atominės elektrinės boikoto gali apsunkinti Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su Vakarų Europa per Lenkiją projektą.

Jeigu Lietuva to užtikrinti nesugebės, Lenkija nesuteiks mūsų šaliai galimybės sinchronizuotis su Europa tiesiog neleidusi naudotis savo infrastruktūra.

Kaip konkrečiai šis klausimas yra susijęs su sinchronizacija ministras pirmininkas nepatikslino. Tačiau kaip nesenai paaiškėjo, pasak signataro bei diplomato Albino Januškos, prieš kurį laiką per uždaras derybas Lenkija pateikė Lietuvai tokią sąlygą: lenkai leis naudotis savo infrastruktūra Lietuvos elektros energetikos sistemai sinchronizuoti su Europa tiktai tuo atveju jeigu mūsų šalis užblokuos elektros iš Astravo AE patekimą į Europos Sąjungos rinką. Kitu atveju Lenkija neleis Lietuvai naudoti savo infrastruktūrą sinchronizacijai su ES baigti ir Lietuva liks rusiškoje BRELL sistemoje. Atitinkama daugiašalė sutartis (dėl vadinamos trišalės metodikos) buvo pasirašyta 2015-tais metais. Panaši metodika buvo pasirašyta ir 2018-tais metais.

Su Lenkijos ministru pirmininku susitikęs S.Skvernelis sako išgirdęs aiškų nusistatymą, kad energija iš Baltarusijos atominės elektrinės neturi patekti į Lenkijos rinką.

„Jeigu vienokie ar kitokie Baltijos valstybių veiksmai leis patekti šitai elektros energijai į Lenkijos rinką, tai gali mums iškilti grėsmė su sinchronizacijos projekto sėkmingu įgyvendinimu“, – žurnalistams penktadienį sakė S.Skvernelis po dvišalio pokalbio su Lenkijos premjeru Mateušu Moravieckiu.

Paklaustas, ar dėl nesugebėjimo susitarti Lenkija gali keisti poziciją dėl jūrinės elektros jungties su Lietuva, S.Skvernelis sakė, kad „visko gali būti“.

„Aš manau, kad visko gali būti, nors dabar tie sprendimai yra priimti, projekte kartu dalyvaujame, bet projekto tikslas ir yra padaryti taip, kad 2025 metais būtų sinchronizacija ir mes nekalbėtume apie galimybę tokiai elektrai patekti į Lenkiją“, – kalbėjo S.Skvernelis.

„Tai tam tarpiniam laikotarpy yra reikalingas ne tik techninis sprendimas, ką mūsų partneriai sako, bet ir politinis sprendimas, nes kitaip gali būti pasekmės įvairios“, – pridūrė jis.

Lietuva, Latvija ir Estija šiuo metu veikia sinchroniniu režimu posovietinės energetinės sistemos vadinamajame „BRELL“ (Baltarusija, Rusija, Estija, Latvija, Lietuva)  žiede ir yra priklausomos nuo dispečerinės Maskvoje bei Rusijos elektros tinklo. Po ilgų tarpusavio ginčų Baltijos šalys pernai patvirtino, kad su Vakarų Europa sinchronizuosis per Lenkiją. Lietuvai iki šiol nepavyko įtikinti kaimyninės Latvijos įsipareigoti boikotuoti Astravo AE energiją, kol nebus baigtas sinchronizacijos projektas. Latvijos vyriausybė teigia, kad Lietuvai nutraukus elektros prekybą su Baltarusija, dėl techninių ir ekonominių priežasčių Latvija pereis prie elektros prekybos su Rusija. Tai gali atverti galimybę per Rusiją į Baltijos šalių rinką patekti Astravo elektrai.

Įgyvendinant sinchronizacijos projektą, Baltijos jūra tarp Lenkijos ir Lietuvos numatoma nutiesti povandeninį kabelį „Harmony Link“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s