Linas Linkevičius: Astravo AE gali pradėti veikti jau rugpjūtį

Lietuvos valstybės aršiai kritikuojama Baltarusijos Astravo atominės elektrinė (AE) gali pradėti veikti už poros mėnesių , t.y. jau rugpjūtį, pranešė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Prielaidas reikia daryti, kad ji gali pradėti veikti rugpjūtį“, – ketvirtadienį Seimo liberalsąjūdiečių frakcijoje teigė buvęs Kauno Panemunės rajono TSRS Komjaunimo sekretorius.

L.Linkevičiaus teigimu, birželio 19 dieną Vadovų taryboje prezidentas Gitanas Nausėda kels Astravo jėgainės klausimus.

Lietuva yra didžiausia Baltarusijoje statomos jėgainės kritikė ir visomis jėgomis stengiasi boikotuoti jos elektros patekimą į rinką. Vilniaus kritiką dėl jėgainės nesaugumo Minskas neigia.

Lietuva siekia įtikinti Estiją ir Latviją boikotuoti Astravo AE pagamintą elektrą – abi šalys palaiko Lietuvos siekį, bet pačios, ypač Latvija, prisiimti įsipareigojimų nepirkti baltarusiškos elektros neplanuoja.

L.Linkevičiaus teigimu, susitarimas tarp Baltijos šalių dėl Astravo AE pagamintos elektros pirkimo svarbus „sinchronizacijos kontekste“.

„Visa tai svarbu ir sinchronizacijos kontekste, turėti tokį susitarimą“, – tvirtino L.Linkevičius.

Kaip konkrečiai šis klausimas yra susijęs su sinchronizacija ministras nepatikslino. Tačiau kaip nesenai paaiškėjo, pasak signataro bei diplomato Albino Januškos, prieš kurį laiką per uždaras derybas Lenkija pateikė Lietuvai tokią sąlygą: lenkai leis naudotis savo infrastruktūra Lietuvos elektros energetikos sistemai sinchronizuoti su Europa tiktai tuo atveju jeigu mūsų šalis užblokuos elektros iš Astravo AE patekimą į Europos Sąjungos rinką. Kitu atveju Lenkija neleis Lietuvai naudoti savo infrastruktūrą sinchronizacijai su ES baigti ir Lietuva liks rusiškoje BRELL sistemoje. Atitinkama daugiašalė sutartis (dėl vadinamos trišalės metodikos) buvo pasirašyta 2015-tais metais. Panaši metodika buvo pasirašyta ir 2018-tais metais.

„Lenkai privertė mus pasirašyt, nes kitaip jie niekada neleis mums sinchronizacijos. Jie niekada nepastatys „Harmon linko“, jeigu šitoj rinkoj busiška ir baltarusiška elektra“, – pranešė A. Januška.

Vyriausybė praėjusią savaitę aptarė siūlymą dėl Baltijos šalių bendro susitarimo prekiaujant elektra su trečiosiomis šalimis, tačiau jokie sprendimai priimti nebuvo. Energetikos ministerijos parengtas Baltijos šalių susitarimo projektas dėl Astrave pagamintos elektros energijos patekimo į Baltijos šalių rinkas neįpareigoja Latvijos ir Estijos nepirkti elektros iš Astravo AE. Jį sukritikavo L.Linkevičius, sakęs, kad susitarimas neatitinka Lietuvos interesų. Susitarimą gina Energetikos ministerija ir prezidentūra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s