Pasieniečiai ragina greičiau įdiegti kameras pasienyje su Baltarusija: tokiais tempais gali prireikti net 16 metų

Pasienio pareigūnų profsąjunga baiminasi, kad per ketverius metus įdiegti stebėjimo kamerų ties Baltarusija suspėta nebus. Esą, jeigu tokiais tempais jos bus diegiamos kaip dabar, tam gali prireikti net 16 metų.

Vidaus reikalų ministerija aiškina, kad viskas vyksta pagal planą ir 2024 sienos su Rusija ir Baltarusija jau bus stebimos. Tačiau Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariams abejonių kelia finansavimas – jeigu nebus pinigų, kamerų diegimas gali užsitęsti.

Lavoriškių užkardoje ekspertai šiuose ekranuose mato tai, kas darosi kone 255 kilometrų ruože ties Baltarusijos ir Lietuvos siena. Kamerų tinklas padeda fiksuoti kiekvieną slampinėjantį ties riboženkliais. Dieną ar naktį.

Pasieniečiai sako, kad kamerų tinklas – geriausia prevencinė priemonė. Kontrabandininkai jau nedrįsta rizikuoti. Tačiau, pasak jų bėda yra kita – kol kas kameros stebi tik kiek daugiau nei trečdalį visos sienos su Baltarusija, visoje kitoje teritorijoje darbas vyksta ne taip našiai – tenka dažnai patruliuoti. O ten, kur nėra kamerų, dažniau prasiskverbti bando kontrabandininkai.

„Reikėtų valstybinio požiūrio ir valstybinės strategijos šiuo klausimu, nes šiuo metu iš viso nėra sienų su Baltarusija numatytų lėšų vaizdo sistemų diegimui. Jeigu mes ten turime virš 600 kilometrų sienos ir šiuo metu yra tik tai virš 200 km stebima tomis sistemomis, gaunasi, kad reikia daugiau žmogiškųjų išteklių“, – situaciją paaiškina Pasienio pareigūnų profsąjungos pirmininko pavaduotojas Žygimantas Kalpokas.

Valstybė numačiusi, kad po ketverių metų kameros stebės ne tik visą pasienio ruožą su Rusija, bet ir su Baltarusija. Tačiau pasienio pareigūnų profsąjunga sako, kad tokiais tempais, kokiais kameros diegiamos dabar, per ketverius metus nepavyks suspėti.

„Kiekvienas mato iš savo pozicijos. Mes, vienaip ar kitaip, stengiamės įgyvendinti planą – visi darbai atliekami pagal numatytus terminus ir kiekvienais metais vyksta derybos dėl papildomų lėšų sienos kontrolę užtikrinti. Šiais metais, lygiai taip pat, teikiame biudžetui, Vyriausybei – lygiai taip pat – tokios pačios derybos. Aš manau, vienaip ar kitaip, pasistengsim tilpti į tuos terminus, kurie numatyti“, – komentuoja Vidaus reikalų ministrės pavaduotojas Česlovas Mulma.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys Laurynas Kasčiūnas sako, kad apie tai, jog trūksta finansavimo ir dėl to gali vėluoti kamerų diegimas kalbėjo ir ankstesnė sienos apsaugos tarnybos vadovybė, tačiau Vyriausybė padidinti finansavimo nesutiko.

„Tikrai keturių metų neužteks. Tam reikia 55 milijonų eurų, o pavyzdžiui šiais metais Baltarusijos sienos pusei skirta 3 milijonai ir net iš kitų programų. Tai nebent galėtų būti europinis finansavimas. Dėl grėsmių akivaizdu – mes kalbame apie hibridinius dalykus, apie hibridines atakas, o sienų kontrolė yra ypatingai svarbi“, – pabrėžė Seimo NSGK narys Laurynas Kasčiūnas.

Numatyta, kad iki šių metų pabaigos kameros stebės apie 60 procentų Baltarusijos ir Rusijos sienų. Įdiegtos sistemos ne tik padėtų stabdyti kontrabandą iš Baltarusijos, bet ir spręstų pasienio pareigūnų trūkumo problemą.

Akivaizdu, jog Pasienio pareigūnų profsąjungos neapgausi: profesionalai puikia mato kas yra reali grėsmė, o kas – tik tuščias  propagandinis burbulas. Įdiegus modernias sienos stebėjimo ir apsaugos priemones pasienyje su Baltarusija būtų galima užkardyti kelią cigarečių kontrabandai iš Baltarusijos, iš kur į mūsų šalį ir plūsta pagrindinis nelegalių rūkalų srautas. Lėšos gaunamos nuo kontrabandinių cigarečių pardavimo yra naudojamos kitai nusikalstamai veiklai, pavyzdžiui, korupcinio pobūdžio nusikaltimams.

Ir čia kyla natūralus klausimas: ar Lietuvos valdininkija siekia nugalėti kontrabandą ar ji nori tiktai kovoti prieš ją?…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s