Pavojingas incidentas Viduržemio jūroje: susipykusios NATO sąjungininkės Prancūzija bei Turkija kaltina vieną kitą

Prancūzijos gynybos ministerija trečiadienį paskelbė apie „ypač agresyvius“ Turkijos fregatų veiksmus prieš Prancūzijos karinio jūrų laivyno laivą, dalyvaujantį NATO misijoje Viduržemio jūroje.

Prancūzų jūrininkai prieš kelias savaites bandė patikrinti vieną krovininį laivą, kilus įtarimų, kad juo gabenami ginklai į Libiją, o tai draudžia Jungtinių Tautų ginklų embargas.

Tačiau Turkijos fregatos agresyviai elgėsi Prancūzijos laivų atžvilgiu, leisdamos suprasti, kad artėja raketos paleidimas, nurodė ministerija.

„Tai yra ypač agresyvūs veiksmai, netinkami sąjungininkės (veiksmai) prieš NATO laivą“, – sakė ministerijos pareigūnas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

„Mes laikome tai ypač rimtu reikalu“ ir „negalime sutikti su tokiu sąjungininkės elgesiu, kad ji taip elgiasi prieš NATO laivą, vadovaujamą NATO, vykdantį NATO misiją“, – sakė pareigūnas.

Tuo tarpu Turkija atmetė Prancūzijos „nepagrįstus kaltinimus“ dėl „agresyvių“ Turkijos fregatų veiksmų prieš Prancūzijos karinį laivą.

 „Aišku, kad šie pareiškimai yra nepagrįsti ir tyčiniai“, – sakė Turkijos kariuomenės aukšto rango pareigūnas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

Įtampa tarp Prancūzijos ir Turkijos dėl abiejų šalių užimamų pozicijų Libijos pilietiniame kare pastaruoju metu išaugo. Abidvi NATO sąjungininkės aktyviai kišasi į Libijos vidaus reikalus. Tačiau jos remia priešingas puses: Turkija palaiko JT pripažįstamą Tripolio vyriausybę, o Prancūzija rodo palankumą Libijos rytinę dalį kontroliuojančių pajėgų vadui maršalui Khalifui Haftarui. Pastarąjį taip pat neoficialiai remia ir Rusijos vyriausybė ir spaudžia jo vyriausybei pinigus.

Šią savaitę Ankara pasmerkė „nepriimtiną“ Prancūzijos kritiką dėl ginklų ir kovotojų siuntimo Nacionalinės santarvės vyriausybės (NSV) pajėgoms. Paryžius tai pavadino JT ginklų embargo „tiesioginiu pažeidimu“.

„Šie laivų tarp Turkijos ir Misratos srautai, kuriuos kartais lydi Turkijos fregatos, neprisideda prie padėties deeskalacijos“, – trečiadienį pareiškė Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas.

Tuo tarpu statisto vaidmenį atliekantis NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė jog Aljansas tiria Viduržemio jūroje įvykusį incidentą.

„Užtikrinome, kad NATO karinės valdžios institucijos ištirtų šį įvykį, kad būtų aiškiau, kas nutiko“, – po vaizdo ryšiu vykusio Aljanso gynybos ministrų susitikimo sakė NATO vadovas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s