D.Trumpas susitiko su A.Duda: JAV perkels dalį karių iš Vokietijos į Lenkiją

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, trečiadienį Baltuosiuose rūmuose priėmęs lenkų prezidentą Andrzejų Dudą, sakė, kad Vašingtonas planuoja perkelti dalį savo karių iš Vokietijos į Lenkiją.

„Mažinsime savo pajėgas Vokietijoje nuo 52 tūkst. iki 25 tūkst. karių“, – sakė D.Trumpas po Ovaliajame kabinete įvykusio susitikimo su savo sąjungininku, A.Duda, kurio jau sekmadienį laukia Lenkijos prezidento rinkimai.

„Kai kurie (kariškai – red.) grįš namo, o kai kurie vyks į kitas vietas, – sakė D.Trumpas. – Lenkija bus viena iš tų kitų vietų, kitų vietų Europoje.“

A.Duda tai pavadino „labai protingu sprendimu“ ir sakė paprašęs D.Trumpo neišvesti JAV karių iš Europos, „nes Europos saugumas man labai svarbus“.

Paklaustas, kokią žinią perdislokavimas siunčia Rusijai, D.Trumpas atsakė: „Galvoju, tai siunčia labai stiprų signalą“.

A.Dudos susitikimas su JAV lyderiu įvyko likus keturioms dienoms iki Lenkijos prezidento rinkimų, per kuriuos rinkėjai spręs, ar suteikti jam antrą kadenciją. Parinktą susitikimo laiką A.Dudos oponentai kritikavo kaip bandymą pagerinti savo pozicijas prieš rinkimus.

Per bendrą spaudos konferenciją, surengtą Baltųjų rūmų Rožyne po prezidentų susitikimo, D.Trumpas sakė, kad „prezidentas Duda Lenkijoje laikosi labai gerai. Jis puikiai dirba.“

Atsakydamas į kritiką dėl vizito laiko, JAV prezidentas pridūrė: „Lenkijos žmonės jį nepaprastai gerai vertina. Nemanau, kad jam reikia mano pagalbos.“

Tai buvo pirmas D.Trumpo susitikimas su kokiu nors užsienio lyderiu nuo kovo, kai smogė COVID-19 pandemija, Jungtinėse Valstijose jau nusinešusi per 121 tūkst. gyvybių.

Pagrindinis lenkų tikslas prieš vizitą buvo JAV karinės pagalbos padidinimas. Varšuva to prašydavo nuolat, ypač – po 2014-tų metų, Krymui prisijungus prie Rusijos bei įsiplieskus pilietiniam karui Donbase.

D.Trumpas nesakė, kiek JAV karių bus perkelta iš Vokietijos į Lenkiją. Jis taip pat pakartojo savo kaltinimą, kad Vokietija nemoka deramos dalies į NATO gynybos biudžetą.

Lenkų laikraštis „Dziennik Gazeta Prawna“ rašė, kad į Lenkiją galėtų būti perkelti 30 JAV naikintuvų „F-16“, šiuo metu dislokuotų Vokietijoje. Straipsnyje taip pat parašyta, jog JAV galėtų papildomai atsiųsti į Lenkiją iki 2 tūkst. karių bei perkelti iš Kentukio valstijos į Lenkiją 5-ojo JAV armijos korpuso vadavietę.

NATO 1997 metais pažadėjo Rusijai nesteigti nuolatinių bazių buvusio Varšuvos sutarties bloko šalyse. Tačiau išaugus įtampai Aljansas fronto linijos šalyse kontingentus laiko rotaciniu pagrindu. Nors bet kokiu atveju JAV kariai būtų rotuojami, lenkų pareigūnai kalbėjo apie labiau nuolatinio JAV kontingento. Be to Varšuva informavo esanti  pasirengusi mokėti už JAV karių buvimą šalies karinėje bazėje, kurią siūloma pavadinti „Trumpo fortu“ (Fort Trump).

Apie susitarimą su Rusija per interviu JAV tarptautinių santykių tyrimų centrui „Atlantic Council“ trečiadienį užsiminė Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer.

„Jeigu, pavyzdžiui, JAV kariai Europoje bus perkelti į Lenkiją, tai turi būti daroma turint galvoje NATO ir Rusijos paktą, – sakė ji. – Negalime pamesti iš akių šio klausimo.“

Dešiniojo sparno prezidentas A.Duda, kurį remia Lenkijos valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), šiuo metu yra rinkimų kovos favoritas, bet apklausos rodo, kad jį vejasi centristų opozicijos kandidatas Rafalas Trzaskowskis.

D.Trumpo taip pat laukia sunki kova dėl perrinkimo, jo populiarumas šiek tiek sumažėjo. Prezidentas kritikuojamas dėl to, kaip reaguoja į koronaviruso pandemiją ir visoje šalyje vykstančius protestus prieš rasinę neteisybę.

Laikraščio „The New York Times“ ir Sienos koledžo apklausa, kurios rezultatai paskelbti trečiadienį, rodo, kad D.Trumpo varžovas prezidento rinkimuose demokratas Joe Bidenas populiarumu tarp registruotų rinkėjų jį lenkia 14 procentinių punktų.

JAV Atstovų Rūmų narė, Ohajaus valstijai atstovaujanti demokratė Marcy Kaptur, kuri yra viena iš Kongreso Lenkijos grupės pirmininkų, pasmerkė sprendimą šiuo metu priimti A.Dudą.

„Kaip lenkų kilmės amerikietė ir žmogus, labai vertinantis JAV ir Lenkijos santykius, esu susirūpinusi dėl prezidento Trumpo nederamų pastangų įsiterpti į Lenkijos vidaus politiką ir paskatinti prezidento Dudos perrinkimą vizitu Baltuosiuose rūmuose“, – sakoma M.Kaptur pareiškime.

„Deja, prezidento Trumpo kvietimas nestebina turint galvoje jo palankumą valdingiems vadovams ir tiems, kas kenkia demokratinėms institucijoms“, – sakė M. Kaptur.

Vizito laiką taip pat kritikavo Molly Montgomery iš Vašingtono Brookingso instituto.

„Joks JAV prezidentas neturėtų susitikti su užsienio lyderiu – draugu ar priešininku – likus vos kelioms dienoms prieš jos ar jo dalyvavimą rinkimuose, – sakė M.Montgomery. – Tai kenkia Lenkijos demokratijos procesams ir mūsų pačių vertybėms.“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s