Japonija patvirtino atsisakanti JAV priešraketinės gynybos sistemos

Japonija atsisako brangios JAV priešraketinės gynybos sistemos dislokavimo, ketvirtadienį patvirtino šalies vyriausybė, praėjus kelioms dienoms po pranešimo apie stabdomą programos vykdymą.

Pagal prieštaringai vertinamą milijardus JAV dolerių turėjusią atsieiti programą sistemos „Aegis Ashore“ gaudomųjų raketų baterijos turėjo būti dislokuotos dviejuose Japonijos regionuose. Tačiau spaudžiama vietos gyventojų, susirūpinusių dėl priešraketinės gynybos sistemos keliamų pavojų, Japonijos  vyriausybė pakeitė savo planą.

„Nacionalinė saugumo taryba aptarė šį klausimą ir priėjo išvados, kad „Aegis Ashore“ dislokavimas Akitoje ir Jamagučyje turi būti atšauktas“, – pareiškė gynybos ministras Taro Kono valdančiosios Liberaldemokratų partijos susirinkime.

„Noriu atsiprašyti, kad iki to buvo prieita“, – nurodė ministras.

Vyriausybė iš pradžių garantavo, kad gaudomųjų raketų baterijos neatsidurs gyvenamuosiuose rajonuose netoli sistemos dislokavimo vietų. Tačiau praėjusią savaitę pranešdamas apie prieštaringai vertinamos programos vykdymo sustabdymą T.Kano pareiškė, kad vyriausybės pažadui ištesėti reiktų brangaus ir daug laiko atimančio ginkluotės modernizavimo.

„Aegis Ashore“ sistemos pirkimas, kuriam buvo pritarta 2017 metais, Japonijai per daugiau nei tris dešimtmečius turėjo atsieiti 4,2 mlrd. dolerių (3,7 mlrd. eurų). Tačiau pranešimai apie galutinę sistemos kainą buvo prieštaringi; spėliota, kad kaina galiausiai gali smarkiai viršyti pradinius skaičiavimus. Sandoris dėl sistemos pirkimo laikytas ir Tokijo bandymų stiprinti savo gynybinius pajėgumus po Šiaurės Korėjos raketų bandymų dalimi ir tuo pačiu užmegzti glaudesnius ryšius su Jungtinėmis Valstijomis.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas spaudė sąjungininkus pirkti daugiau amerikietiškų produktų, visų pirma, ginkluotę. Japonijos kariuomenei ilgą laiką buvo leidžiama tik savigyna, ir šalis pagal dvišalį saugumo aljansą labai priklauso nuo JAV.

Praėjusią savaitę premjeras Shinzo Abe pareiškė, kad vyriausybė yra pasiruošusi ieškoti alternatyvos „Aegis Ashore“ sistemai.

„Mūsų šalies gynybos spragos neturėtų būti. Norime surengti diskusijas dėl būtinų priemonių“, – sakė jis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s