Sveikatos apsaugos ministerija pasirašė sutartį su LSMU dėl žmonių tyrimo

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pasirašė sutartį su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu (LSMU) dėl populiacijos tyrimo, skirto nustatyti, kokia gyventojų dalis galėjo persirgti koronavirusu to nežinodama, penktadienį informavo SAM.

„Sveikatos apsaugos ministerija ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetas pasirašė sutartį dėl populiacijos tyrimo iš abiejų pusių“, – pranešė ministerijos atstovas Vytautas Beniušis.

Anot jo, pasirašytas ir operacijų vadovo sprendimas skirti 10 tūkst. greitųjų teistų žmonių tyrimui. LSMU tyrimą atliks su Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centru.

Siekiant išsiaiškinti, kokia visuomenės dalis persirgo koronavirusu, bus atliekami serologiniai COVID-19 testai, kurie rodo organizme susidariusius antikūnus. Šių tyrimų metu analizuojamas žmogaus kraujas.

Iš viso planuojama ištirti apie 6,5 tūkst. žmonių.

Lietuvos bioetikos komitetas trečiadienį išdavė mokslininkams leidimą vykdyti tokį tyrimą.

LSMU profesorius, populiacijos tyrimo projekto vadovas Mindaugas Stankūnas penktadienį sakė, kad pirmuoju etapu kvietimai išsitirti bus išsiųsti maždaug 13 tūkst. gyventojų.

„Tai yra dvigubai daugiau, nei dabar reikia, bet greičiausiai ne visi atsilieps. Patirtis rodo, kad atsiliepia tik apie pusę. Gal vieni nenorės, gal dėl kitų priežasčių negalės dalyvauti. Jei nesurinksime reikiamo žmonių skaičiaus, bus siunčiami kvietimai pakartotinai“, – teigė jis.

Pirmuosius savanorius testuoti planuojama pradėti maždaug po dviejų savaičių.

„Kitą savaitę kreipsimės į Registrų centrą, prašysime, kad jie atsitiktine tvarka atrinktų žmones tyrimui, tas gali užtrukti kelias dienas. Kai gausime adresus, tuomet kvietimus reikės suruošti, įdėti į vokus ir išsiųsti“, – informavo M.Stankūnas.

Anot LSMU profesoriaus, tyrimui žmonės bus kviečiami iš šešių regionų.

„Imami didieji miestai: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, ir imami trys rajonai: Ukmergės, Tauragės ir Zarasų“, – aiškino jis.

„Žmonės turės atspindėti tų regionų gyventojų sudėtį pagal amžių ir lytį. Kad nebūtų, pavyzdžiui, per daug vyrų, per mažai vyresnio amžiaus žmonių. Vieno dalyko, ko netirsime – vaikų iki 18 metų“, – pridūrė M.Stankūnas.

Tyrėjo teigimu, žmonės regionuose bus tiriami maždaug mėnesį, o galutinius populiacijos tyrimo rezultatus planuojama turėti rugpjūčio pabaigoje.

„Iš mokslinės pusės mes norime padaryti kokybiškai, nenorime skubos“, – komentavo jis.

Penktadienio duomenimis, koronavirusu iš viso Lietuvoje užsikrėtė 1861 žmogus, tebeserga 202 asmenys, 1569 – pasveiko. Nuo COVID-19 mirė 79 asmenys, dar 11 virusu užsikrėtusių žmonių mirė dėl kitų priežasčių.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s