S.Skvernelis: pamačius poreikį, karantinas gali būti atnaujintas pagal Užkrečiamųjų ligų įstatymą

Vyriausybė paliko galimybę sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai spręsti, kaip turėtų elgtis į Lietuvą ne iš Europos ekonominės erdvės valstybių, Šveicarijos ir Didžiosios Britanijos atvykę žmonės. Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis vylėsi, kad griežtų priemonių nereikės.

Ketvirtadienį Vyriausybė atvėrė galimybę A.Verygai, prireikus, sugrąžinti kaukių dėvėjimą viešose vietose. Vyriausybės teisininkai tuo metu ėmė siūlyti galvoti apie riboto karantino įvedimą. S.Skvernelis neatmeta, kad reikalai ims blogėti.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga posėdyje sakė, kad pakeitimai daromi atsižvelgiant į pastarųjų dienų aktualijas, kai infekcija nustatyta atvykusiems į Lietuvą dirbti vairuotojams iš užsienio.

Ekstremalią situaciją apibrėžiantis dokumentas Vyriausybės posėdyje buvo papildytas nuostata, kad užsieniečiai, atvykę ne iš Europos ekonominės erdvės valstybių (EBPO), Šveicarijos, Didžiosios Britanijos (išskyrus tranzitu vykstančius asmenis ir diplomatus) privalo laikytis operacijų vadovo sprendimų.

 „Ten galima būtų numatyti tą 14 dienų privalomą izoliaciją“, – paaiškino A.Veryga.

S.Skvernelis posėdyje patikslino, kad priimta formuluotė leis įvesti privalomą asmenų saviizoliaciją, jei bus tokia galimybė, o spaudos konferencijos metu teigė, jog šalys, iš kurių parvykus reikės izoliuotis ir tirtis, bus atrinktos atsižvelgiant į epidemiologinius rodiklius.

„Ministras ir spręs vertindamas tuos skaičius. Bus priimtas kriterijus, į kurį atsižvelgs“, – kalbėjo jis.

Operacijų vadovas, šiuo atveju A.Veryga, S.Skvernelio teigimu, galės įvesti privalomą izoliaciją bei testavimą ir Lietuvos piliečiams, sugrįžusiems iš trečiųjų šalių.

„Operacijų vadovas įgyja teisę priimti sprendimus dėl tų šalių, kur viršija 25 susirgimus 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias dvi savaites. Jeigu bus viršijama, bus privaloma izoliacija“, – teigė ministras pirmininkas.

Ketvirtadienio rytą S. Skvernelis buvo paskelbęs, kad atvykstantiems iš vadinamųjų trečiųjų, ne EBPO, šalių, bus privalomas testavimas dėl COVID-19 ir dviejų savaičių izoliacija. Vėliau jis patikslino, jog ribojimai galios atvykstantiems iš vadinamųjų trečiųjų, ne EBPO šalių.

Tuo tarpu Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Vyriausybės posėdyje svarstė, kad galima būtų privalomą testavimą įvesti tiems, kas atvyksta į Lietuvą su nacionalinėmis vizomis ar leidimais gyventi.

„Visa tai susiję su situacija su Uzbekistanu – būkime atviri. Aišku, privalome reaguoti ir matome, kas atsitiko dėl kontrolės stokos, galbūt dėl nepatikimumo statistikos, čia, matyt, yra daugiau priežasčių. Pakankamai būtų adekvatus reagavimas, jeigu mes papildytumėme nuostata, kad tie asmenys, kurie atvyksta su nacionalinėmis vizomis arba su leidimais gyventi, privalo atlikti testą ir izoliuotis“, – svarstė buvęs Kauno Panemunės rajono komjaunimo sekretorius.

Vyriausybės teisės grupės vadovas Rimvydas Pilybaitis teigė matantis galimybę, atsižvelgiant į situaciją, pagal Užkrečiamųjų ligų profilaktikos kontrolės įstatymą, galvoti apie ribotą karantiną.

„Kurį paskelbtų ir įvestų vyriausiasis epidemiologas. Objektas yra – užsieniečiai atvykstantys arba vykstantys tranzitu iš ypač užkrėstų teritorijų. Galbūt jeigu norėtume griežtas priemones taikyti ir dar griežtesnes, būtų galima kaip labiau teisinį instrumentą taikyti ribotą karantiną (…) Kaip alternatyvą siūlome pasvarstyti artimiausioje ateityje“, – pranešė jis.

S.Skvernelis sakė, kad tai nėra alternatyva – Vyriausybė suteikė galimybę operacijų vadovui A.Verygai taikyti papildomas izoliacines priemones.

„O jeigu matysime, kad iš tikrųjų reikia, tai gali būti pagal Užkrečiamųjų ligų įstatymą skelbiamas karantinas, kurį jūs paminėjote, tada atsirastų konkrečios valstybės, tai galbūt irgi iš dalies spręstų tą klausimą, kurį užsienio reikalų ministras paminėjo“, – sakė S.Skvernelis.

Jis siūlė pritarti dabartiniams siūlymams: „O toliau reaguosime nedelsiant, jeigu situacija kažkokia bus kitokia ir keisis kitaip.“

Dokumente dėl ekstremalios situacijos buvo atvertas kelias valdžiai ateityje nuspręsti, ar reikia grąžinti kaukių dėvėjimą prekybos vietose, taip pat – viešajame transporte.

„Nuostatos dėl visuomenės sveikatos saugos priemonių naudojimo renginiuose nekeičiamos, nes jos yra pakankamos“, – įsitikinusi projektą teikianti vidaus reikalų ministrė.

Vyriausybė taip pat apsisprendė dėl renginių: nuo rugsėjo dalyvių ar žiūrovų skaičius nebus ribojamas nei viduje, nei lauke, bet bus privaloma laikytis nustatytų saugumo reikalavimų. Tai galioja kultūros bei sporto renginiams.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymu buvo iki rugpjūčio 15 dienos pratęstas terminas, kai vykdant ikimokyklinį, priešmokyklinį ugdymą, neformalųjį vaikų švietimą taikomos A.Verygos parengtos taisyklės, kuriose nurodoma atskirti vaikų srautus, užtikrinti kuo mažesnį mokytojų kontaktą, būtinai turėti dezinfekcinių priemonių ir pan.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s