D. Trumpo raginimas sumokėti į JAV iždą dalį nuo „TikTok“ pardavimo įžiebė pyktį

JAV prezidento Donaldo Trumpo reikalavimas, kad JAV iždas turi gauti dalį sumos už Kinijos kontroliuojamos socialinių tinklų platformos „TikTok“ potencialų pardavimą antradienį išprovokavo pasipiktinimą. Kai kurie JAV ekspertai šį žingsnį pavadino prieštaraujančiu konstitucijai ir prilygstančiu reketui.

D. Trumpas pirmadienį pareiškė esąs pasiruošęs pritarti sandoriui, kad „TikTok“ aktyvai būtų parduoti „Microsoft“ arba kuriai nors kitai JAV bendrovei. Prisidengdamas nacionalinio saugumo interesais, amerikiečių lyderis perspėjo, jog kitu atveju ši populiari vaizdo įrašų platforma Amerikoje bus uždrausta.

JAV prezidentas pridūrė, kad bet kokio pardavimo atveju reikalautų „reikšmingą dalį“ sumos pervesti Iždo departamentui.

Pasak kritikų, D. Trumpas neturi įgaliojimų to reikalauti. Jie pažymi, kad net jeigu tokia schema būtų įgyvendinta, ji padarytų neigiamą poveikį verslui ir tarptautiniams santykiams.

„Tokio pobūdžio mafijos taktiką būtų galima tikėtis pamatyti Rusijoje“, – sakė Strateginių ir tarptautinių studijų centro technologijų politikos direktorius Jamesas Lewisas (Džeimsas Luisas).

„Tai nėra gera politikos praktika. Nemanau, kad tai atitinka konstituciją“, – pridūrė jis.

Teksaso universiteto teisės profesorius Bobby Chesney (Bobis Česnis), besispecializuojantis nacionalinio saugumo ir konstitucinės teisės klausimais, sakė, kad D. Trumpo pasiūlymas yra „itin netinkamas ir nederamas, jau neminint, kad jis neturi jokio pagrindo teisėje“.

Buvęs federalinis prokuroras Michaelas Bromwichas (Maiklas Bromičas) savo „Twitter“ žinutėje parašė, kad D. Trumpo reikalavimai atrodo panašūs į reketą, ir paminėjo Reketo paveiktų ir korumpuotų organizacijų įstatymą (RICO).

„Tai tampa vis atviresnė RICO įmone sulig kiekviena praeinančia diena“, – parašė jis, komentuodamas D. Trumpo komentarus.

Dienraščio „The Wall Street Journal“ žurnalistai Spenceris Jakabas (Spenseris Džeikabas) ir Danas Gallagheris (Denas Galageris) savo straipsnyje rašo, kad „Microsoft“ turėtų atmesti bet kokius tokio pobūdžio siūlymus.

„Jeigu šis pasiūlymas yra rimtas ir būtų pripažintas teisėtu, tai sukurtų pavojingą precedentą užsienio verslo įmonių konfiskavimui, naudojantis reguliuojamuoju dekretu, ir atvertų duris JAV firmoms nukentėti nuo tokio paties elgesio“, – rašo jie.

„Jeigu („TikTok“ sandorio – red.) kaina apimtų nederamą išmoką JAV Iždo departamentui, Amerikos verslas daug daugiau prarastų negu gautų prie to prisidėdamas“, – perspėjo autoriai.

„TikTok“, turintis apie milijardą vartotojų visame pasaulyje, leidžia išmaniaisiais telefonais kurti trumpus filmukus ir juos žiūrėti. Ši platforma tapo naujausiu JAV taikiniu, tęsiantis politiniams ir prekybos karams tarp Vašingtono ir Pekino.

JAV laikosi pozicijos, kad prie „TikTok“ renkamų vartotojų asmeninių duomenų gali prieiti Kinijos vyriausybė ir naudotis jais žvalgybos bei kitiems tikslams. „TikTok“ šią informaciją neigia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s