KAM: JAV investicijos į Šiaulių karinę bazę ženkliai padidino galimybes priimti orlaivius

Jungtinių Amerikos Valstijų investicijos į Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazę, kurios siekia 24 mln. eurų, trimis kartais padidino galimybes priimti orlaivius, informavo krašto apsaugos viceministras Eimutis Misiūnas.

„JAV investicijos į Lietuvos karinę infrastruktūrą rodo, kad Lietuva išlieka svarbiu JAV gynybos politikos prioritetu. Kartu su JAV stiprindami Aviacijos bazės pajėgumus mes patrigubinome Lietuvos KOP Aviacijos bazės pajėgumus priimti sąjungininkų orlaivius, pagerinome treniravimosi sąlygas JAV ir kitų NATO šalių kariniams vienetams ir prisidedame prie greito sąjungininkų pajėgų atvykimo į Lietuvą ir kitas Baltijos šalis,“ – pranešė E.Misiūnas.

Pasak JAV ambasadoriaus Lietuvoje Roberto S.Gilchristo, šie JAV finansuoti projektai yra „neginčijamas mūsų įsipareigojimas saugoti NATO teritorinę oro erdvę“.

„Jie sustiprina mūsų atgrasymo pozicijas, didina JAV pajėgų pasirengimą greito reagavimo operacijoms Europoje ir remia NATO sąjungininkų kolektyvinę gynybą bei saugumą”, – pabrėžė diplomatas.

Anot ministerijos, 2016–2020 metais iš JAV Europos atgrasymo iniciatyvos (angl. European Deterrence Initiative) fondo skirti pinigai leido iki galo užbaigti 16 objektų Aviacijos bazėje Šiauliuose, dar dviejų objektų statybą numatoma baigti šiemet. Tai – nauji transporto priemonių ir antžeminės įrangos remonto angarai, operacijų centras, trys peronai, modernios naikintuvų gaudyklės ir vieno iš peronų apšvietimas, keletas orlaivių riedėjimui skirtų takų ir aikštelių, taip pat antžeminio transporto judėjimo keliai.

Infrastruktūros projektus Lietuvoje JAV įgyvendino pasitelkusi savo kariuomenės inžinierių korpusą ir NATO paramos ir įsigijimų agentūrą, kurie projektavimui ir statybos darbams samdė rangovus. Darbams skelbti tarptautiniai konkursai, tačiau didžiąją dalį laimėjo Lietuvos įmonės, įgyvendinusios projektų už 17 mln. eurų, užsienio įmonės – už 7 mln. eurų. Daugiausiai, 14 projektų, įgyvendino bendrovė „Mitnija“.

Tarp JAV lėšomis finansuotų projektų – istorinio Antano Gustaičio angaro, kuriame tarpukariu buvo surenkami lietuviški lėktuvai „ANBO“, rekonstrukcija, kainavusi daugiau kaip 1,5 mln. eurų. Rekonstrukcijos metu buvo pakeisti senieji angaro vartai, sutvarkytos angaro šildymo ir vėdinimo sistemos. Šiuo metu A.Gustaičio angaras išlieka ne tik istorine Lietuvos aviacijai vieta, bet ir yra aktyviai naudojamas Lietuvos karinių orlaivių techniniam aptarnavimui.

Dar vienas naujas Aviacijos bazėje pastatytas objektas – Eskadrilės operacijų centras. Jis turės užtikrinti, kad į Lietuvą atvykstančių sąjungininkų karinių oro pajėgų vienetų vadovavimo elementai (štabai) turėtų tinkamas sąlygas oro operacijoms planuoti ir joms vadovauti. Įprastinė veikla tokiame centre – tai įvairios skrydžių planavimui aktualios informacijos analizė, skrydžių maršrutų sudarymas.

JAV taip pat yra investavusios ir į Lietuvos kariuomenės poligonų pritaikymą kariuomenės reikmėms.

Bendra JAV parama 2016 – 2021 m. Lietuvos kariuomenės poligonų pritaikymui kariuomenės reikmėms sieks apie 15 mln. eurų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s