ES beveik vieningai nusprendė: JAV sankcijos dujotiekiui „Nord Stream – 2“ yra tarptautinės teisės pažeidimas

24 iš 27 Europos Sąjungos šalių pasirašė JAV Valstybės departamentui adresuotą notą dėl grasinimų išplėsti sankcijas Rusijos ir Vokietijos projektui „Nord Stream – 2“. Naujos sankcijos paliestų laivų draudikus bei aptarnavimo įmones, atliekančias geodezinius, tranšėjinius, suvirinimo ir kitus darbus. Jos būtų nukreiptos ir prieš įmones, vykdančias vamzdynų bandymus ir juos sertifikuojančias. Pareiškime teigiama, kad ES mano, kad eksteritorinių sankcijų taikymas prieštarauja tarptautinei teisei.

JAV praėjusį mėnesį įspėjo, kad visos kompanijos, kurios padeda Rusijai statant dujotiekius „Nord Stream – 2“ ir „Turkish Stream – 2“, turi “dabar pat nešdintis“ arba patirs pasekmes.

Siekdamos skirti sankcijas ES bendrovėms JAV vadovaujasi savo federaliniu įstatymu „CAATSA“ (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act, dėl pasipriešinimo Amerikos priešams sankcijomis), priimtu 2017 m. Pagal šį teisės aktą skiriamos papildomos sankcijos Iranui, Šiaurės Korėjai ir Rusijai.

Su dujotiekiu „Nord Stream – 2“, be GAZPROM, dirba penkios ES kompanijos – „SHELL“, „OMV“, „ENGIE“, „WINTERSHALL DEA“ ir „UNIPER“. Bendra projekto vertė siekia 11,2 mlrd. dolerių.

LR Seimas pranešė, kad konservatorių atstovas Audronius Ažubalis kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių, prašydamas pateikti informaciją, kokia buvo Lietuvos pozicija JAV skirtoje notoje dėl sankcijų „Nord Stream 2“ projektui.

„Stebina, kad šis svarbus klausimas nebuvo pateiktas ir svarstytas Seimo Užsienio reikalų komitete. Tai politinis klausimas, rimtas užsienio politikos žingsnis“, – teigia A. Ažubalis.

Neoficialiais duomenimis, JAV Valstybės departamentui adresuotos notos nepasirašė Lietuva, Lenkija ir Rumunija.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s