E.Makronas Vilniuje: siekiant taikos Europoje turime bendradarbiauti su Rusija

„Jei norime, kad taika Europoje įsigalėtų ilgam laikui, turime dirbti su Rusija“, – sakė Lietuvoje viešintis Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas.

Jis pasiūlė, kad Baltarusijos konflikte tarpininkautų Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija.

Prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad su E.Makronu apsikeitė nuomonėmis dėl Baltarusijos, Rusijos, NATO ateities, Prancūzijos prezidentui padėkojo už šios šalies indėlį į regiono saugumą.

„Baltarusijos klausimu sutarėme, jog ES negali gaišti laiko, ji turi padaryti viską, kad sankcijos, kurios yra apsvarstytos ir pasiūlytos, būtų patvirtintos artimiausiame Europos Vadovų Tarybos posėdyje“, – kalbėjo G.Nausėda.

G.Nausėda pakartojo, kad A.Lukašenka nelaimėjo rinkimų, dėl ko jo neva negalima vadinti legitimiu Baltarusijos prezidentu.

E.Makronas sakė su G.Nausėda aptaręs įvykius Baltarusijoje.

„Prancūzai visada yra laisvės gynėjų pusėje, turime išgirsti, kad protestuotojai prašo laisvės ir demokratijos“, – sakė jis, kažkodėl nestojęs protestuojančiųjų visoje Prancūzijoje „Geltonųjų liemenių“. Matyt, E. Makrono nuomone, jie yra neteisingi „laisvės gynėjai“.

Prancūzijos prezidentas paragino Baltarusijos valdžią sustabdyti savavališkus sulaikymus, prievartinius išvežimus iš šalies, veiksmus prieš Koordinacinę tarybą, taip pat ragino paleisti savavališkai sulaikytus asmenis ir „gerbti tikruosius rinkimų rezultatus“.

„Prancūzija palaiko baltarusių tautą siekiant surasti politinį sprendimą atsižvelgiant į ne vieną savaitę taikiai ir masiškai reiškiamus lūkesčius“, – sakė jis.

E.Makronas patvirtino, kad antradienį susitiks su Baltarusijos rinkimų nugalėtoja pasiskelbusia Svetlana Tichanovskaja, kuri netrukus po balsavimo persikėlė į Lietuvą.

„Mūsų prioritetas – pasmerkimas ir sankcijos. Žinoma, tuo pat metu reikia imtis tarpininkavimo. Dabar reikia išvengti šio konflikto geopolitizacijos, reikia, kad sprendimas būtų baltarusiškas, kad perėjimas būtų taikus, kad jame nedalyvautų kitos šalys, ir kad galėtų būti pripažintos visos pilietinės visuomenės dalys“, – kalbėjo E.Makronas.

Pasak Prancūzijos prezidento, tarpininkauti galėtų Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO). Anot E.Makrono, su tuo jau sutiko Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, dabar reikia, kad sutiktų ir Vakarų neteisėtu laikomas prezidentas Aleksandras Lukašenka.

„Mes pasiūlėme, kad ESBO įsipareigotų, taip pat ir Prancūzija darys viską, ką gali, kad šis tarpininkavimas įvyktų, ir kad mes galėtume judėti į priekį“, – po susitikimo su G.Nausėda sakė E.Makronas.

Vizito Lietuvoje išvakarėse E.Makronas pareiškė, kad A.Lukašenka „turi trauktis“. Į šį pareiškimą sureagavo Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, pataręs jam užsiimti savo šalies vidaus reikalais.

Nuo rugpjūčio 9 dieną įvykusių rinkimų, kuriuos teigia laimėjusios abi pusės – tiek ilgametis valstybės lyderis A. Lukašenka, tiek taip vadinamoji „opozicijos lyderė“ Svetlana Tichanovskaja, Baltarusijoje vyksta iš Lietuvos bei Lenkijos diriguojami masiniai protestai. Pati buvusi anglų kalbos dėstytoja po rinkimų persikėlė į Lietuvą, iš kur bando atimti valdžią iš A. Lukašenkos. Europos Sąjunga (ES) praeitą savaitę paskelbė nelaikanti rugpjūčio 9-osios rinkimų sąžiningais, o A.Lukašenkos – teisėtu Baltarusijos vadovu.

Po susitikimo su G.Nausėda E.Makronas sakė besitikintis, kad greitai ES skirs sankcijas baltarusių pareigūnams. Jis pakartojo nepripažįstąs A.Lukašenkos prezidentu.

Lietuva, kartu su kitomis Baltijos šalimis, jau skyrė sankcijas baltarusių pareigūnams, įskaitant A.Lukašenką, kuriuos laiko atsakingais už rinkimų klastojimą ir smurtą prieš protestuotojus.

ES vadovams kol kas nepavyko susitarti dėl sankcijų baltarusių pareigūnams, kurias blokuoja Kipras, norintis daugiau Bendrijos dėmesio konflikte su Turkija.

Anksčiau buvo pranešimų, kad preliminariame ES sankcijų sąraše nėra A.Lukašenkos – esą jo įtraukimą blokuoja Vokietija, Prancūzija ir Italija. Anot žiniasklaidos, šių šalių lyderiai nori pasilikti dialogo su A.Lukašenka galimybę.

E.Makronas tikino paaiškinęs G.Nausėdai, kodėl Prancūzija ėmėsi iniciatyvos kalbėtis su Rusija.

„Norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija. Rusija – šalia esanti galybė, ir aš norėčiau, kad kiekviename diskusijų etape būtumėte informuoti apie mūsų požiūrį, būtumėte informuoti, kaip vyksta darbai į priekį ir ko būtų galima pasiekti“, – teigė Prancūzijos prezidentas.

Anot E.Makrono, dialogas su Rusija svarbus iš strateginės pusės, nepaisant „praeities, kuri irgi yra svarbi“.

„Tai sakau su labai didele pagarba. Žinau, kad ši šalis išgyveno labai skaudžias žaizdas. <…> Žinau, ką jums reiškia kalbėti apie strateginį dialogą su Rusija, todėl jums tai sakau labai atvirai. Tas dialogas, kurį mes kuriame, mes tai darome labai pagarbiai su savo Europos partneriais, ir visa tai vyksta labai skaidriai. Ir tikiu, kad galime sukurti XXI amžių, kuriame bus išspręsta daugelis su mūsų kaimynyste susijusių konfliktų“, – pridūrė jis.

Anot Prancūzijos prezidento, bendradarbiavimas su Rusija yra būtinas taikai Europoje.

„Jei norime, kad taika Europoje įsigalėtų ilgam laikui, turime dirbti su Rusija. Nes turime bendrą geografiją ir praeitį. Ir kartais, žinoma, mes išgyvename sunkių dalykų, čia jūs išgyvenote represijas, žmonės žuvo, bet negalime gyventi taip, tarsi Europa būtų toli nuo Rusijos“, – pabrėžė E.Makronas.

Prancūzijos vadovas kalbėjo apie siekį sukurti saugumo, atnaujinto bendradarbiavimo, pasitikėjimo architektūrą, kuri leistų nekilti įtampai ir kovoti su kibernetinėmis atakomis, dezinformacija ir destabilizacija.

„Būtent sustiprinant ES suverenumą ir saugumą, o tai mes darome nuo pat pradžių, ir turint šį dialogą, mes būsime stipresni ir turėsime didesnį suverenumą. Tai mūsų darbotvarkė. Mes neturime jokio naivumo, esame labai pagarbūs ir reiklūs Rusijai“, – sakė jis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s