Eurokomisaras V.Sinkevičius: skatinsime ūkininkus mažinti taršą

Siekiant sumažinti Baltijos jūros taršą, Europos Sąjunga (ES) finansiškai skatins ūkininkus mažiau naudoti taršias technologijas ir ūkininkavimo metodus, pranešė aplinkos eurokomisaras Virginijus Sinkevičius. Anot jo, parama galės būti skiriama iš žemės ūkio fondo ir naujosios ES finansinės perspektyvos, tačiau apie konkrečias sumas kalbėti kol kas anksti.

„Labai svarbu padėti ūkininkams pereiti prie švaresnių, tvaresnių sprendimų. Čia mums padės žemės ūkio fondas ir, aišku, naujoji perspektyva, kurios 30 proc. lėšų numatyta klimato kaitai stabdyti“, – pirmadienį pranešė V.Sinkevičius, Baltijos jūros regiono valstybių ministrams pasirašius deklaraciją, įpareigojančią mažinti taršą Baltijos jūroje.

„Klimato kaitos mes negalime stabdyti be sveikų ekosistemų, ypač kalbant apie jūras ir vandenynus, kurios sugeria didžiulius kiekius CO2“, – pridūrė jis.

Pasak V.Sinkevičiaus, deklaracijoje išskiriamos trys pagrindinės problemos: eutrofikacija (mineralinių arba maistinių medžiagų, dažniausiai trąšų, patekimas į Baltijos jūrą), netvari žuvininkystė ir į jūrą patenkančios šiukšlės.

Anot eurokomisaro, dėl eutrofikacijos, kuri pažeidžia Baltijos jūros ekosistemos balansą, jūroje jau beveik išnyksta kai kurios žuvys.

„Taip mažėja deguonies, dėl ko žūsta žuvys ir augalai. Taip yra paveikiama visa ekosistema. Eutrofikacija yra paveikusi 97 proc. Baltijos jūros ir mes jau turime kai kuriuos žuvų išteklius, kurie yra arti išnykimo“, – perspėjo V. Sinkevičius.

Pasak jo, deklaraciją pasirašė ir už žemės ūkį, žuvininkystę atsakingi ministrai, taip pripažįstant, jog Baltijos jūros taršos problema yra visų regiono valstybių reikalas.

„Šiandien paleistas labai aiškus signalas, kad reikalingas bendradarbiavimas ne tik tarp atskirų šalių narių, bet ir tarp ministerijų, kad tai yra horizontali problema ir kad veikla, kuri vykdoma ant žemės, turi didelį poveikį jūros ekosistemai“, – sakė eurokomisaras.

Deklaraciją pasirašė aštuonių Europos Sąjungos (ES) Baltijos jūros regiono šalių – Danijos, Estijos, Suomijos, Vokietijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos – aplinkos, žemės ūkio ir žuvininkystės ministrai.

Deklaracijos nepasirašė Rusija, kadangi, anot V.Sinkevičiaus, ji ir nebuvo kviesta, nes deklaracijos tikslas buvo apibrėžti politinę valią tarp ES šalių. Eurokomisaras pabrėžė, jog Baltijos jūros ekologijos klausimu su Lietuvos kaimyne ES bendradarbiauja kitais formatais.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s