E.Makronas po susitikimo su S. Tichanovskaja žada pagalbą tarpininkaujant

Su taip vadinama „Baltarusijos opozicijos lydere“ Svetlana Tichanovskaja Vilniuje susitikęs Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas pranešė pasirengęs padėti tarpininkauti sprendžiant krizę Baltarusijoje.

Prancūzijos vadovas informavo žurnalistus, kad derybose galėtų dalyvauti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija.

„Mes veiksime“, – paklaustas apie susitikimą su S. Tichanovskaja žurnalistams antradienį sakė E.Makronas.

„Labai gerbiu ir vertinu jos įsitraukimą. Mes kaip europiečiai, padarysime, ką galime, kad padėtume ir tarpininkautume, grįžtume prie ESBO tarpininkavimo, kad pasiektume pažangos“, – kalbėjo E.Makronas.

„Turėjome labai gerą diskusiją, tačiau dabar turime būti pragmatiški ir paremti Baltarusijos žmones. Darysime, ką galime, patikėkite“, – teigė Prancūzijos prezidentas.

Po susitikimo apie tarpininkavimą derybose kalbėjo ir S. Tichanovskaja.

„Jis pažadėjo mums padaryti viską, kad padėtų derybose (sprendžiant) politinę krizę mūsų šalyje“, – žurnalistams antradienį sakė S.Tichanovskaja.

„Jis sakė, kad laikas yra labai svarbus, nes daug žmonių kenčia nuo šio režimo, daugybė žmonių yra kalėjimuose ir jis padarys viską, kad padėtų, jog visi politiniai kaliniai būtų paleisti“, – teigė S.Tichanovskaja.

Buvusi kandidatė Baltarusijos prezidento rinkimuose į susitikimą su Lietuvoje viešinčiu Prancūzijos vadovu atvyko prabangiu naujuteliu „BMW 7“ automobiliu apie pusę devynių ryto.

Kaip antradienį informavo S.Tichanovskajos atstovė Ana Krasulina, susitikime su Prancūzijos vadovu bus aptarta pagrindinė tema – galimybė organizuoti derybas dėl naujų Baltarusijos prezidento rinkimų surengimo ir galimo kitų šalių tarpininkavimo, tarp jų – ir Prancūzijos.

„Labai svarbu, kad Europos šalys neliktų abejingos tam, kas vyksta Baltarusijoje. Prancūzija, kaip viena seniausių demokratijų puikiai mus supranta. Todėl rengiuosi priminti ponui Makronui apie mūsų pagrindinį tikslą – naujus laisvus ir skaidrius rinkimus, kurie turėtų įvykti dar šiais metais“, – pranešime cituojama S.Tichanovskaja.

Lietuvoje viešintis Prancūzijos prezidentas E.Makronas pirmadienį pareiškė sieksiantis Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos tarpininkavimo sprendžiant krizę Baltarusijoje.

„Mes pasiūlėme, kad ESBO įsipareigotų, taip pat ir Prancūzija darys viską, ką gali, kad šis tarpininkavimas įvyktų, ir kad mes galėtume judėti į priekį“, – sakė E.Makronas bendroje spaudos konferencijoje su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda.

Prancūzijos prezidentas pranešė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neprieštarauja tokiam tarpininkavimui, todėl „dabar reikia, kad su tuo sutiktų ir Aleksandras Lukašenka“.

„Mūsų požiūris yra labai aiškus nuo pat pradžių – mes nepripažįstame Aleksandro Lukašenkos Baltarusijos prezidentu“, – pridūrė jis.

Prancūzijos prezidentas taip pat išsakė paramą, kad Europos Sąjunga įvestų sankcijas Baltarusijos režimo pareigūnams.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius antradienį teigė, jog susitikdamas su S.Tichanovskaja Prancūzijos vadovas siunčia aiškią žinią bei išreiškia paramą Baltarusijos pilietinei visuomenei, opozicijai.

„Tikėtina, kad aktyvesnė pozicija pasitarnautų situacijai, nes matome, kad ji tikrai yra įklimpusi, tiek ir ta faktinė vadovybė, kuri yra Baltarusijoje, užsispyrusi laikosi savo, ir jų politiniai sponsoriai taip pat nekeičia savo pozicijos. Tam, kad tą išjudintume, aiški vieninga koordinuota tarptautinė pozicija yra labai svarbi“, – LRT radijui antradienį pranešė L.Linkevičius.

Anot jo, tarpininkavimo variantų gali būti įvairių, įvertinant ir galimą Rusijos vaidmenį.

„Čia kalba yra apie tarpininkavimą nebūtinai šiuo atveju su pačia ta faktine vadovybe, kuri apskritai nenori su niekuo kalbėtis, tik su Kremliumi. Čia galima kalbėtis ir su Rusija ir įtakoti per Rusiją, nes Rusijos pozicija ir laikysena labai daug ką apsprendžia, nes dabartinė vadovybė apskritai buvo silpna, o dabar dar labiau pažeidžiama ir visiškai priklausoma nuo Rusijos“, – kalbėjo ministras.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s